SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’dan Kırım’daki Rus helikopterlerini vurma izni

Ukrayna hükümeti, Ukrayna sınırını ihlal eden, talimatlara uymayan veya ülke için terör tehdidi oluşturabilecek askeri araçlara ateş açmaya izin verdi.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2016 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2016 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’dan Kırım’daki Rus helikopterlerini vurma izni

Ukrayna Bakanlar Kurulu, 29 Aralık tarihinde Ukraynalı askerlere uyarı ateşi açtıktan sonra yasaları ihlal eden uçakları vurması izninin verilmesini öngören 1012 sayılı kararı kabul etti.
 
Kararda, “Devriye güçleri, görev önleme uçaklarından (helikopterlerden) yapılan uyarı ateşinden sonra terörle mücadele operasyonunun devam ettiği bölge dahil olmak üzere Ukrayna’nın hava sahasında terör eylemi gerçekleştirmek amacıyla kullanılan hava araçlarının yasa dışı eylemlerini önlemek için silah ve askeri araçları kullanabilir” denildi.
 
Ayrıca devriye önleme uçaklarının (helikopterlerinin) uyarı ateşi açma ve hedefi vurma kararını alma hakkının Ukrayna Savunma Bakanlığı’na, Genelkurmay Başkanına, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı’na, Hava Kuvvetleri Komutanı’na veya bu görevleri yerine getirecek vekillere verildiği belirtilen kararda, “Devriyede olan önleme uçaklarının (helikopterlerinin), gemilerin, karadaki hava savunma araçlarının mürettebat komutanlarına, Ukrayna devlet sınırını ihlal eden ve silah kullanan yabancı ülkelere ait hava araçlarına ateş açma hakkı sağlanıyor” diye kaydedildi.
 
Bu bağlamda, Rusya Federasyonu’na ait helikopterlerin Rusya tarafından işgal edilen Kırım ve Ukrayna anakarası arasındaki sınırda aktifleşmesi dikkat çekiyor. 2016 yılının Temmuz ayında Rus helikopterlerinin Ukrayna’nın ana kısmı ile idari sınırda yaptığı keşif uçuşlarına Ukrayna Dışişleri Bakanlığı hiçbir tepki göstermemişti. Ukrayna’nın üst düzey yönetiminin durum hakkında bilgilendirildiği, bunun ardından gerekli kararların kabul edildiği gibi görünüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.