SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’dan Rusya’yı cezalandırma çağrısı

Ukrayna, uluslararası ortaklarına Kırım ve Donbas’taki saldırısı için Rusya’yı cezalandırma çağrısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2018 23:19
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2018 23:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’dan Rusya’yı cezalandırma çağrısı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kiev’in uluslararası ortaklarına Rusya’yı Ukrayna’daki saldırısına son vermeye zorlama çağrısı yaptı. 
 
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı askeri saldırısının 4. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkenin uluslararası ortaklarının Kremlin’in işgalci politikasından kaynaklanan Ukrayna’daki silahlı çatışmanın tırmanmasını önlemesi gerektiği belirtildi.
 
Açıklamada, “Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, uluslararası ortaklarına Ukrayna’daki uluslararası silahlı çatışmanın tırmanmasının önlenmesi için tüm gereken tedbirleri alma çağrısı yapıyor” denildi.
 
Ayrıca Birleşmiş Milletler teşkilatının Donbas misyonunun, Ukrayna’nın egemenliğinin tesis edilmesinde etkili vasıta olması gerektiğini ifade eden Dışişleri Bakanlığı, “Ukrayna-Rusya sınırının geçici olarak Ukrayna yönetiminin kontrolü altında olmayan kısmı dahil Donbas’ın işgal edilen bölgelerinin genelinde konuşlandırılan Birleşmiş Milletler'in barışı destekleme misyonu, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün tesis edilmesinin etkili vasıtası haline gelmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
Daha önce Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’nın Ukrayna’da Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 4. yıl dönümü dolayısıyla “İşgal Edilen Yarımada: 4 Yıllık Direniş” konulu uluslararası bir forum düzenlemeyi planladığı bildirilmişti. Söz konusu uluslararası forum çerçevesinde Kırımlı siyasi tutuklular ile ilgili bir belgeselin gösterimi gerçekleştirileceğini bildirilmişti. Emine Ceppar, siyasi tutuklular ve yakınlarının röportajlarından oluşan belgesel filmin, Arapça, Türkçe ve İngilizceye tercüme edileceğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.