SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ile Birleşik Krallık ikili işbirliğini genişletecek

Pavlo Klimkin, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı ile Rusya’dan sınır dışı edilen İngiliz diplomatların Ukrayna’ya yerleştirilmesi olanaklarını görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2018 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2018 14:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ile Birleşik Krallık ikili işbirliğini genişletecek

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Ukrayna ile Birleşik Krallık’ın çeşitli alanlarda işbirliğini genişletme konusunda anlaştığını belirtti.

G7 Dışişleri Bakanları toplantısı için bulunduğu Toronto’da Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Klimkin, “Stratejik iletişim ve diğer alanlarda işbirliğimizi genişletme konusunda mutabık kaldık.” dedi.

 

İNGİLİZ DİPLOMATLAR HUSUSU

Bunun yanı sıra görüşmede, Rusya’dan sınır dışı edilen İngiliz diplomatların Ukrayna’da yerleştirilmesi konusunun da ele alındığını kaydeden Klimkin, “Boris’le bu konuyu görüştüm, ama bunun nasıl yapılacağına ve kaç kişi olacağına ilişkin detaylarda anlaşmalıyız.” diye belirtti.

Bilindiği gibi 4 Mart'ta Salisbury kentinde bir bankta fenalaşarak yoğun bakıma kaldırılan eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yuliya'nın sinir gazı Noviçok'la zehirlendiği ortaya çıkmıştı.

Birleşik Krallık, olayın arkasında Moskova'nın bulunduğu gerekçesiyle Rusya'ya yaptırım kararı almış ve 23 Rus diplomattan ülkeyi terk etmesini istemişti. İddiaları reddeden Rusya, Londra'ya misillime yaparak İngiliz diplomatları sınır dışı etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.