SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna: Kırım’a su sevkiyatı ile ilgili görüşmeler yapılmıyor

Haber Giriş Tarihi: 15.10.2014 10:57
Haber Güncellenme Tarihi: 15.10.2014 10:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna: Kırım’a su sevkiyatı ile ilgili görüşmeler yapılmıyor

Kuzey Kırım Kanalının bağlı olduğu Ukrayna Devlet Su Kaynakları Ajansı, ilhak edilen Kırım’a su sevkiyatının yenilemesi konusunda görüşmelerin yapılmadığını kaydetti.

Devlet Su Kaynakları Ajansı Başkan Yardımcısı Aleksey Çunaryov, “Kuzey Kırım Kanalına su sevkiyat sözleşmeleri, Kırım’da faaliyet yürüten tüketicileri temsil edecek meşru organların Ukrayna mevzuatına göre belirlenmesinden sonra yapılabilir” dedi.

Sözleşmeyi imzalama şartlarından birinin 2013 yılı için 1,7 milyon grivna tutarında su borcunun ödenmesi olduğu bildirildi.

Ekim ayının başında Kırım Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Gennadiy Narayev, ilhak edilen Kırım ile Ukrayna arasında Kırım Kuzey Kanalından yarımadaya su sevkiyatına ilişkin görüşmelerin aktif olarak devam ettiğini söyledi. Aynı zamanda Narayev, Kırım yönetiminin en kötü senaryoya, yani Dinyeper suyunun Kuzey Kırım Kanalından verilmeyeceği ihtimaline karşı da hazırlık yaptığını kaydetti.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metre küp suyu sağlama kapasitesine sahip. Kırım’ın su ihtiyacın yüzde 85 Kuzey Kırım Kanalından karşılanıyordu. İlhaktan sonra Ukrayna, yarımadaya su vermeyi durdurmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.