SON DAKİKA
Hava Durumu

“Ukrayna Kırımlılara gerçek alternatif sunmalı”

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Danışmanı Kiev’e, Kırımlıların beklentilerini karşılayacak reformları gerçekleştirme çağrısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2018 12:06
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2018 12:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Ukrayna Kırımlılara gerçek alternatif sunmalı”

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Danışmanı Arsen Jumadilov, Ukrayna’nın Kırımlılara, işgal edilen yarımadanın halkının Ukrayna’nın ana kısmına dönmek isteyeceği bir alternatif sunması gerektiğini ifade etti.
 
Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü 26 Şubat tarihinde, Kırım Haber Ajansı (QHA), Hayat Radyosu, “Kanal 5” ve “Kırım.Hakikat”ın ortaklaşa düzenlediği “Direnişin 4 Yılı” isimli yayın maratonuna katılan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Danışmanı Arsen Jumadilov, Kırım’ın Rusya’nın işgali altında bulunduğu sürece komünizm yatağından total yolsuzluk ve saçma yönetim yatağına dönüştüğünü belirtti.
 
Jumadilov, “Biz burada, Ukrayna’nın ana kısmında reformların yapıldığını, yolsuzluğun olmadığını, saçma yönetimin olmadığını ve halk için çalışan politikacıların olduğunu Kırımlılara göstermeliyiz. Çünkü orada (Kırım’da) birçok insan Ukrayna’ya ümitle bakıyor” diye kaydetti.166859Kiev’deki politikacıların küçük şeyler üzerinde odaklandığını ve yarımadanın Ukrayna’nın kontrolü altında döndüğünde Kırım ve Kırımlılara ne teklif edilebileceği üzerinde çok az düşündüğünü söyleyen Arsen Jumadilov, “Örneğin Odesa’da Kırım’da da olduğu gibi arıtma tesisleri ile ilgili durum çok zor. Yani, orada neler olduğunu seyretmek yerine ülkemizdeki sorunlara dikkat edelim” diye devam etti.
 
Bilindiği gibi, 26 Şubat tarihinde Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü olarak kaydediliyor. 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım’da Kırım Tatarları başta olmak üzere binlerce Ukrayna vatandaşı, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde çıkarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğü için miting yaptı.
 
26 Şubat tarihinde, Kırım Haber Ajansı (QHA), Hayat Radyosu, “Kanal 5” ve “Kırım.Hakikat”ın ortaklaşa düzenlediği “Direnişin 4 Yılı” isimli yayın maratonu düzenledi. Maraton çerçevesinde, Kiev’in Bağımsızlık Meydanı’nda Kırım Tatar Milli Meclisi ve sivil toplum, insan hakları teşkilatının ortak organizasyonuyla düzenlenen dayanışma mitingi canlı olarak yayınlandı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.