SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ne zaman NATO üyesi olacak?

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunun ne zaman ele alınabileceğine ilişkin fikrini paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2018 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 14:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ne zaman NATO üyesi olacak?

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunun, Ukrayna yönetiminin savunma alanında reformlar gerçekleştirmesinden sonra ele alınabileceğini ifade etti. 
 
Brüksel’de bugün 14 Şubat'ta düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Günümüzde Ukrayna’da reformların gerçekleştirilmesine dikkat ediliyor. Ukrayna’nın (savunma alanı reformuna) daha ziyade dikkat edilmesi ile ilgili açıklamasını olumlu karşılıyorum. NATO üyeliği konusu, Ukrayna bu yönde ulaşacağı başarılara bağlı olarak ele alınacak” diye kaydetti.
 
Ukrayna ve NATO arasında ortaklık ilişkileri düzeyinin yüksek olduğunu ifade eden Jens Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’ya siyasi ve pratik destek sağlayacağını belirterek, “Ortaklığımızı güçlendirmeye devam edeceğiz ve Kiev ile resmi çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.161525Daha önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Ukrayna, NATO’nun yakın ortağı. Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik özlemlerini destekliyoruz” açıklamasında bulunmuştu. 
 
Bununla birlikte Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın tam üyelik isteğini beyan eden ülkeler listesinde yer alıp almadığı ile ilgili soruyu yanıtlamamıştı. Bugüne kadar NATO’nun resmi açıklamalarına göre söz konusu listede Makedonya, Bosna Hersek ve Gürcistan'ın yer aldığı belirtiliyor. Ukrayna 2017 yılında NATO’ya üye olmak istediğini bildirmişti.
 
Ukrayna ve NATO arasındaki işbirliğinin öncelikli konusunun reformlar olduğunu belirten Jens Stoltenberg, “Şu anda, Ukrayna’yı NATO seviyesine getirecek reformlar üzerinde odaklanmamız gerekiyor” diye belirtmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.