SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği'nden Kırım açıklaması

"Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) Şehrinin Rusya Federasyonu Tarafından İşgalinin 4. Yıldönümü Üzerine" başlıklı basın açıklamasında Kırım'daki işgale, uluslararası mücadeleye ve Kırım Tatarlarına yapılan baskılara yer verildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 15:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği'nden Kırım açıklaması

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği Kırım'ın işgalinin 4. yılında bir basın açıklaması yayınladı. "Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) Şehrinin Rusya Federasyonu Tarafından İşgalinin 4. Yıldönümü Üzerine" başlıklı basın açıklamasında Kırım'daki işgale, uluslararası mücadeleye ve Kırım Tatarlarına yapılan baskılara yer verildi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

"Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Şehrinin Rusya Federasyonu Tarafından İşgalinin 4. Yıldönümü Üzerine

 

4 yıl önce 26 Şubat 2014’te Rusya Federasyonu, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini işgal etti. Ukrayna’ya bağlı Kırım’ın işgali 1945’ten beri Avrupa sınırları içerisinde ilk defa (yaşanan) zor kullanma yoluyla ele geçirme olayıdır.

 

Rusya, saldırgan tutumu ile başta Birleşmiş Milletler Tüzüğü, Helsinki Nihai Senedi ve Ukrayna Rusya Dostluk Anlaşması olmak üzere birçok uluslararası antlaşmayı ihlal etmiştir. Ayrıca Rusya, “Ukrayna’nın varolan sınırlarını koruma” ve “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına karşı güç kullanma veya güç kullanma tehditinde bulunmama” gibi sözleri içeren 1994 Budapeşte Momerandumu’nda bulunan taahhütlerini kasıtlı olarak unutmuştur.

 

Her ülkenin güvenliği ve bağımsızlığı en hayati ve hiçbir şekilde ihlal edilemez temel ilkeleridir. Bu nedenle Kırım’ın kaderi Ukrayna ve her bir ülke için büyük bir öneme sahiptir.

 

Rus işgal yetkilileri tüm bu zaman boyunca ülkelerinin kaderine kayıtsız kalmayan Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarlarına ve Ukraynalı aktivistlere baskı ve işkence ortamı yaratmaya devam etmiştir. Uzun süreli gözaltılarda uydurma delillere dayanan iddialarla suçlanan sadece siyasi suçluların sayısı dahi 60’ı geçmiştir ve bu sayıdaki artış devam etmektedir. Ancak bu insanlar sayılardan ibaret değiller. Her birinde yaşanan aile trajedilerini görüyoruz.

 

Kırım Tatar Milli Meclisi’nin her tür faaliyeti Rusya tarafından (yapılan) işgalin hemen ardından durduruldu. (Bu nedenle Meclis organlarını Kiev'e taşıdı.) Yüzlerce insanın Kırım’a girişi Moskova’nın hukuk dışı yasaklamalarıyla engellendi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na yapılan sayısız başvuruya rağmen Rusya, Kırım’daki insan haklarına olan saygının gözlemlenmesi için uluslararası gözlemci heyeti kurulması teklifini redetti.

 

(Bu) Saldırgan tutumla, uluslararası toplumun birlik içerisinde yer aldığı karşıt cephe ile yüzleşmeli ve saldırgan cezalandırılmalıdır. Bunun karşılığı, Rusya’ya yönelik yaptırımların Kırım işgal atında tutulduğu sürece devam ettirilmesidir. Ukrayna var olan durumun çözümünü hedefleyerek, ülkesinde ve uluslararası hukuki alanlarda aktif bir şekilde ülkesinin bağımsızlığı ve halkının haklarını savunmaktadır. Kırım meselesi uluslararası arenadaki öncelikli konumunu devam ettirmelidir.

 

Böylelikle Ukrayna içeride, Kırım’ın statüsü, Kırım Tatarlarının yarımadadaki hakları gibi konulardaki anayasal süreçlere odaklanacaktır. Yeni yasa tasarısında Kırım, Kırım Tatar Milli Özerk Bölgesi olarak, üniter Ukrayna’nın parçası olarak tanımlandı. Biz inanıyoruz ki işgalden sonra, Ukrayna’nın bölünmez bütünlüğü içerisindeki Kırım Tatarlarının haklarının genişlemesine bu kanun hükümleri önemli katkılarda bulunacaktır.

 

Uluslararası alanda özellikle Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve benzer kurumlarda Ukrayna, Kırım meselesi üzerinde ikili ve çok taraflı boyutlarda aktif bir şekilde çalışmalarını yürütecektir. Ukrayna, uluslararası hukuk ihlallerinin tüm boyutları hakkındaki gerçekleri Uluslararası Adalet Divanı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sunar.

 

Alınan tüm bu önlemler, hiçbir ülkenin uluslararası hukuku ihlal etmesinin cezasız kalmayacağını göstermeyi amaçlamıştır. Saldırgan bir tutumla Rus birlikleri tarafından geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri, Ukrayna’nın kalıcı parçası olarak kalmaya devam edecektir. Ukrayna bu işgali hiçbir zaman tanımayacak ve kendisinin yarımada topraklarındaki egemen haklarını yeniden tahakkuk ettirmek için bütün yasal önlemleri alacaktır."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.