SON DAKİKA
Hava Durumu

“Ukrayna’nın askeri tatbikat düzenleme hakkı var”

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma, Ukrayna’nın Rusya’ya gözdağı vermek amacıyla tatbikat düzenlemesine ilişkin fikirleri “umutsuzluk” olarak adlandırdı.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2016 22:29
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2016 22:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Ukrayna’nın askeri tatbikat düzenleme hakkı var”

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma, askeri tatbikatların Ukrayna ordusunun askeri hazırlığının artmasına yardımcı olduğunu belirterek Ukrayna’nın kendi toprağında askeri tatbikat yapmaya hakkı olduğunu kaydetti.
 
Kiev’de bugün 1 Aralık tarihinde Baltık-Karadeniz Forumu’ndan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Leonid Kuçma, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Kırım’ın yakınında başlattığı tatbikat ile ilgili olarak “Ukraynalı askerlerin, söz konusu tatbikatı Rusya’ya gözdağı vermek amacıyla düzenlediğini düşünmüyorum. Bu şekilde düşünmek tamamen umutsuzca bir fikir” dedi.
 
QHA muhabirinin bildirdiğine göre, günümüzde Ukrayna ve Rusya’nın tüm kurumları arasında herhangi bir diyaloğun olmadığını ifade eden Kuçma, “Ukrayna’da savaş sürmesine rağmen, iki ülke arasında durumu gerginleştirmeden temas kurma yolu aranmalı ve sorunlar çözülmeli” yorumunda bulundu.
 
1 Aralık tarihinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a yakın bölgede füze tatbikatı başladı. Tatbikata Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin askeri nakliye uçaklarının mürettebatı, uçaksavar füze birlikleri, iletişim ve insansız havacılık birlikleri katılıyor. Tatbikat sırasında S-300 orta ve kısa menzilde balistik ve benzeri hava saldırılarından korunmak için kullanılan hava savunma füze sistemleri kullanılacak. Ukrayna, söz konusu tatbikatı düzenleyerek uluslararası normları ihlal etmiyor ve işgal edilen Kırım yarımadası için herhangi bir tehdit oluşturmuyor.
 
Bundan önce Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’yı işgal edilen Kırım’a yerleştirdiği füzelerle tehdit ettiği bildirilmişti. Rusya Savunma Bakanlığı’nın 26 Kasım’da Ukrayna Büyükelçiliği bünyesinde bulunan askeri ataşeliğe gönderdiği mektupta, Ukrayna’nın işgal edilen Kırım yakınlarında askeri tatbikat düzenleyerek füze atışı yapması durumunda Rusya’nın ilk önce Ukraynalı füzeleri indirmek için işgal edilen Kırım’a yerleştirdiği Antey tipi füze savar sistemleri kullanacağını sonrasında ise Ukraynalı füze sistemlerini vuracağını belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.