SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın en iyi üniversitesinden TİKA'ya büyük onur

Ukrayna’nın Kiev’deki Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Rektörü Leonid Guberskiy, senelerdir Türkoloji Bölümlerine katkı sağlayan ve bunu da Ukrayna’nın en zor zamanlarında dahi aksatmayan TİKA’ya minnettar olduklarını kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2018 20:09
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2018 20:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın en iyi üniversitesinden TİKA'ya büyük onur

Ukrayna’nın en itibarlı üniversitelerinden olan Kiev’deki Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Rektörü Leonid Guberskiy senelerdir Türkoloji Bölümlerine katkı sağlayan ve bunu da Ukrayna’nın en zor zamanlarda dahi aksatmayan TİKA’ya minnettar olduklarını söyleyerek TİKA Ukrayna Program Koordinatörüne teşekkürname ve madalya tevcih etti.

Rektör Guberskiy: “2003 yılından itibaren üniversitemizdeki Türkoloji Bölümünün gelişimine destek sağlıyorsunuz. TİKA sayesinde Filoloji Enstitümüzün de altyapısı iyileştirildi. Bu sene Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin üniversite ziyareti ve proje açılış törenlerini şereflendirilmesi bizim için ayrıca gurur kaynağı oldu. Zaten Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan da üniversitemizin fahri doktorudur. Tüm bunlar, Türkiye ve Ukrayna arasında dostane ilişkilerinin göstergeleridir.” şeklinde konuştu.

Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram BOLAT ise TİKA’nın Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Türkoloji Bölümü ile örnek işbirliği tesis ettiğini paylaşarak Üniversitenin TİKA için yerinin çok özel olduğunu belirtti ve işbirliğinin sadece Türkoloji ile sınırlı kalmayacağını önümüzdeki sene Tarih Fakültesi bünyesinde “Türk ve Kırım Tatar Halkları Araştırma Merkezi”nin de kurulmasına katkı sağlayacaklarını iletti.

Akabinde Rektör Leonid Guberskiy, TİKA’nın özverili çalışmalarına şükranlarını belirtmenin bir nişanesi olarak TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram BOLAT’a teşekkürname verip madalya taktı. 

2003 yılında Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesinde Türk Araştırma ve Enformasyon Merkezinin kurulmasıyla başlayan ilişkiler 2013 yılında hız kazandı. Bu ivme ile Türkoloji Bölümün fiziki kapasitesinin arttırılması kapsamında Türkoloji Bölümü, Türk Araştırma ve Enformasyon Merkezi ve Türkçe eğitimi için tahsis edilen iki sınıfta tadilat ve tefrişat yapıldı. Yabancı Dil Öğretimi Laboratuvarı da yenilendi. Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından işgali sebebiyle Kırım Tatarlarına sahip çıkmak ve Kırım Tatar dili ve kültürünün korunması ve gelecek nesillere aktarılması emeliyle Türkoloji Bölümü çatısı altında TİKA tarafından Kırım Tatar Kültür Merkezi kuruldu. Bu çalışmalar neticesinde Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesinde seçmeli dâhil Türkçe okuyan öğrenci sayısı 20’den 200’lere çıktı. Sonrasında Türkoloji Bölümü bünyesinde Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı, Gagavuz Dili ve Edebiyatı ve Azerbaycan Dili ve Edebiyatı dalları da açıldı. 2017 yılında TİKA tarafından kurulan İsmail Bey Gaspıralı Odasının açılışı Emine Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Emine Erdoğan ayrıca, Türkçenin ana yabancı dil ve seçmeli olarak okutulduğu üniversitenin 8 bölümüne akıllı tahta sistemi hibe etti ve bu bölümlerde başarı gösteren 25 öğrenciyi de ödüllendirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.