SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın Rusya'ya cevap yaptırımları hazır

Haber Giriş Tarihi: 14.10.2014 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 14.10.2014 13:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın Rusya'ya cevap yaptırımları hazır

Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'ya yaptırımuygulaması durumunda Ukrayna'nın Rusya'ya karşı uygulayacağı cevap yaptırımlar hazır.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Vekili Valeriy Pyatnitskiy, "Hesaplarımıza göre, Rusya'nın bize uygulayabilceği yaptırımlar yaklaşık 3,5 milyar dolarlık ticaret hacmini kapsıyor. Buna cevaben biz kendi yaptırımlarımızı hazırladık. Bizim yaptırımlar yaklaşık 2,5 milyar dolarlık ticaret hacmini kapsıyor" dedi.

Ukrayna Tarım Konfederasyonu tarafından düzenlenen konferansta konuşan Pyatnitskiy, Rusya'nın yaptırım uygulaması durumunda Ukrayna'da en çok tarım sektörünün zarar göreceği tahmininde bulundu.

Pyatnitskiy, "Bizim uygulayacağımız yaptırımlar ise Rusya'nın tarım sektörünü çok etkilemez. Gıda sektöründe Rusya en çok çay ve kahfe alanlarında zarar görecek. Ukrayna'nın uygulayacağı yaptırımlar daha çok gıda dışı alanları etkiliyor" diye konuştu.

Ukrayna hükümetinin yaptırımlardan kaçınmak istediğini anlatan Pyatnitskiy, "Yaptırımları uygulama hazırlığımız, Rusya'yı yaptırımları uygulamaktan vazgeçirmeye yönelik" dedi.

Daha önce bazı Ukrayna yapımı ürünlere karşı yaptırım uygulayan Rusya, sınırlamaların sıkılaştırılacağı tehdidinde bulunmuştu.

 

 
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.