SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın siyasi tutuklular için tahsis ettiği bütçe

Bütçede para olmasına rağmen siyasi tutukluların yakınları yardım alamıyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 17:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın siyasi tutuklular için tahsis ettiği bütçe

Ukrayna, Rusya’da yasa dışı olarak tutuklanan Ukraynalılara yardım gösterilmesi için 96 milyon 614 bin grivna (3,6 milyon dolar) tahsis edilmesini öngördü ama buna rağmen siyasi tutukluların yakınları söz konusu yardımı alamıyor. 
 
Konuyla ilgili Kiev’de bugün 12 Şubat tarihinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kırım İnsan Hakları Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Olga Skrıpnik, siyasi tutuklular için para tahsis edilmesi ile ilgili yasa tasarısının daha 2017 yılının Temmuz ayında kayda geçirildiğini ama sonuçta tamamlanmadığını ve Ukrayna Parlamentosu’nun gündemine dahil edilmediğini belirtti.
 
Olga Skrıpnik, “Söz konusu yasa tasarısı konusunda hiçbir ilerleme yok ve halâ insan hakları komitesinde bulunuyor. Tasarının tamamlanması gerekiyor. Bu durum yasa tasarısı üzerindeki çalışmaları (alınması gereken tedbirleri) iptal etmiyor” diye kaydetti.
 
Oluşan durumdan dolayı Ukraynalı siyasi tutukluların yakınlarının avukat masrafları ve Rusya’da yasa dışı olarak tutuklananlarla ilgili diğer ihtiyaçları karşılamak için gereken paraları alamadığını ifade eden Skrıpnik açıklamasına, “Söz konusu paraları kullanmak için yasal bir gerekçe yok. Yakınını savunmak için ülkenin parası olduğunu bildiğin ama onları kullanamadığın bir durum söz konusu” diye devam etti.163667Yarımadanın konsolosluk kurumlarının yetkisi altında olmadığından dolayı Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki siyasi tutuklulara bütçede öngörülen söz konusu tutar sayesinde yardım edilemediği belirtildi. Bununla birlikte insan hakları savunucuları, ilgili yasa tasarısının tamamlanması gerektiğini vurgulayarak Ukraynalı yetkililere ilgili konuda yardımın etme teklifinde bulundu. 
 
QHA’nın daha önce bildirdiği gibi 13 Temmuz tarihinde Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’daki Ukraynalı siyasi tutuklulara devlet desteği sağlanması ile ilgili yasa tasarısını Ukrayna Parlamentosu’nda kayda geçirdi.
 
Bundan önce Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlığı’nın sivil toplum teşkilatlarıyla birlikte “Rusya Federasyonu’nun Yönetim Organlarının Kararıyla Siyasi Güdümlü Olarak Özgürlüğünden Yoksun Bırakılan Kişilerin Siyasi Tutuklu Olarak Kabul Edilmesi ve Onlara Devlet Sosyal Yardımı Sağlanması İle İlgili” yasa tasarısı üzerinde çalışmalar yürüttüğü bildirilmişti.
 
Yasa tasarısına göre, günümüzde 60 Ukraynalı'ya siyasi tutuklu statüsü verilebilir. Yasa tasarısı, siyasi tutukluların ailelerine her ay iki asgari ücret tutarında (6 bin 400 grivna / 250 dolar) ödeme yapılması ve bir dizi sosyal yardım sağlanmasını öngörüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.