SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Parlamentosunda kadın oranı ilk kez %10'u geçebilir

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2014 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2014 11:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Parlamentosunda kadın oranı ilk kez %10'u geçebilir

“2014 Parlamento seçimlerinin cinsiyet açısından izlenmesi” projesi uzmanları 26 Ekim tarihinde yapılan parlamento seçimlerinde aday olan kadınların bır önceki parlamento seçimlerine göre yüzde 4 arttığını açıkladı. Ancak uzmanlar kadınlar için yüzde 30’luk kontenjanın partilerin çoğu tarafından sadece teknik olarak yerine getirildiğini ve onlara parti listelerinin son sıralarında yer verildiğini belirttiler.

Parlamento seçimlerini cinsiyet açısından izleme projesine katılan “Kolo” teşkilatının temsilcisi Svitlana Garaşçenko, genel olarak kadın adaylarının, yüksek eğitim görmüş resmi iş yeri olmayan 40 yaşındaki kadın olduğunu belirtti.

Garaşçenko, “En genç milletvekili adayları arasında iki 1993 doğumlu genç kız var, en yaşlı aday ise 1944 doğumlu. Genel olarak ise milletvekilliğine daha genç kadınlar aday gösteriliyor” dedi.

Önceki parlamento seçimlerine göre 26 Ekim’de yapılan seçimlere orta ve özel orta eğitimi olan kadınların sayısı arttığını ifade eden Garaşçenko, kadın milletvekili adaylarının yaklaşık yüzde 10’unun orta okul mezunu olduğunu dile getirdi. Kadın adaylarının çoğunun kendisini “işsiz” olarak nitelendirirken, ikinci sırada girişimci kadınlar yer aldığı söyleyen Garaşçenko, ilk kez seçimlerde üniversite öğrencileri ve kadın asker katıldığını belirtti. Kadın milletvekili adaylarının en çok Lugansk (60) ve Odesa (54) bölgesinde seçimlere katılırken, en az Zakarpatya (4) ve Çernivtsi (5) bölgesinde katıldı.

Parti listelerinde kadın adaylarının yüzde 4 oranında arttığını belirten Volın merkezli “Gendernıy Tsentr” teşkilatının Başkanı Oksana Yaroş, “Siyasi Partilere İlişkin” yasada parti listelerinde yer alan adayların en az yüzde 30’unun kadın olması gerektiği kaydedildiğini ancak bu normun sadece teknik olarak yerine getirildiğini ve kadınların parti listesinde parlamentoya giremeyecek sıralarda yer aldığını dile getirdi.

Oksana Yaroş, “7 dönemdir parlamentoda kadın milletvekillilerinin sayısı bir kez bile yüzde 10’dan fazla olmadı. Merkez Seçim Komisyonu’nun nihai sonuçları açıkladığı zaman bu rakamın daha büyük olacağı ümidini taşıyoruz. Çok büyük değil, biraz daha büyük. Bundan dolayı iyimser tahminlerde bulunuyoruz” dedi.

Uluslararası gözlemciler de kadın milletvekili adaylarının sayısının çok olmadığını kaydetti. AGİT gözlemciler heyeti başkanı Tana de Zulueta, “Parti listelerinin Parlamento’ya geçen listelerinde daha fazla kadın adaylarının olması daha dengeli bir temsilciliğinin olduğunu gösterirdi, ama bunun tek seçim bölgelerine ilişkisi yok. Orada zaten kadın milletvekili adayı sayısı az, ne kadarının seçilmiş olacağını ise daha öğreneceğiz” diye kaydetti.

Siyaset bilimcisi Volodımır Fesenko, Parlamento seçimlerinin, Ukrayna’da kadın politikacılarının “yeni dalgası” oluştuğunu gösterdiğini ifade etti. Yüzde 5’lik barajı geçen partiler arasında ikisinin listelerinin ilk sıralarından kadınlar olduğunu bildirdi.

Volodımır Fesenko, “Geçmişte parlak kadın liderlerimiz vardı, öncelikle Yuliya Timoşenko, ayrıca Raisa Bogatıryova, Hanna German gibi diğer nüfuzlu politikacılarımız da var. Ama şimdi yeni genç kadın politikacılar dalgası oluştu. Bunun siyasi kuşakların değişmesine, kadınların daha aktif olmasına bağlı olduğunu düşünüyorum. Örneğin, Svitlana Zalişçuk, Anna Gopko, uzmanlar ortamında çok dikkat çekiyor” dedi.

Merkez Seçim Komisyonu’nun bildirdiğine göre Ukrayna’da 26 Ekim'de düzenlenen Parlamento seçimlerinde yüzde 5’lik barajı Halk Cephesi, Petro Poroşenko Bloku, Samopomiç, Muhalif Blok, Radikal Parti ve Atavatan Partisi olmak üzere 5 parti geçiyor.

Ukrayna İstatistik Kurumu, Eylül 2013 itibarıyla Ukrayna’da 24,4 milyon kadın ve 20,9 milyon erkek olduğunu açıklamıştı. Bununla birlikte 7. Dönem Ukrayna Parlamentosu milletvekillerin sadece yüzde 9,4’u kadındı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.