SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Rusya’yla sınırı kendisi işaretleyecek

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2014 08:08
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2014 07:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Rusya’yla sınırı kendisi işaretleyecek

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna’nın, Rusya Federasyonu’yla sınırın işaretlenmediği bölgelerde devlet sınırını kendisi çizeceğini bildirdi.

Arseniy Yatsenyuk, Harkiv bölgesinde “Goptovka” sınır kapısı yakınlarında sınırın durumu hakkında bilgi almasının ardından yaptığı açıklamada, “Sınırların kağıtta belirlenmesi resmi ve yasal olarak tamamlandı. Sınırın işaretlenmesi çalışmaları ise henüz yapılmadı. Rusya, sınırı belirleme çalışmalarını tamamlamayı reddediyor” dedi.

Rusya Federasyonu’yla sınırın belirlenmediği bölgelerde Ukrayna’nın devlet sınırını kendisi çizeceğini belirten Arseniy Yatsenyuk, “Son 20 yıl boyunca Rusya’nın sınırı belirlemeyi ve fiilen sınırın oluşturulmasını neden reddettiğini, şimdi anlıyorum” diye kaydetti.

Rusya ve Ukrayna sınırında kurulacak savunma yapısının projesini, “Duvar” değil “Avrupa Duvarı” olarak adlandırma teklifinde bulunan Arseniy Yatsenyuk, yapının 3 yıl içerinde tamamlanması planlandığını, etkin çalışmaların ise 2014 yılının sonuna kadar tamamlanması beklenen ihalelerin yapılmasının ardından başlayacağını belirtti.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, 3 Eylül tarihinde “Duvar” (Stena) projesi çerçevesinde Ukrayna-Rusya Federasyonu sınırında yapıların inşaatının başladığını açıklamıştı. Yatsenyuk, “Duvar projesini başlatıyoruz. Söz konusu proje, Ukrayna ve Rusya Federasyonu arasında gerçek devlet sınırının kurulmasını öngörüyor” diye kaydetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.