SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Türkiye ile yatırımların korunmasında işbirliği planlıyor

Uluslararası yatırım işbirliği, yabancı yatırım ve teknolojilerin çekilmesi, dış ticaret hacminin arttırılması ile ilgili yasa tasarısı Ukrayna Parlamentosuna sunuldu.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2018 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2018 15:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Türkiye ile yatırımların korunmasında işbirliği planlıyor

Ukrayna hükümeti, Ukrayna ve Türkiye hükümetleri arasında karşılıklı işbirliği ve yatırımların korunması ile ilgili anlaşmanın onaylanmasını öngören yasa tasarısını Ukrayna Parlamentosuna sundu. İlgili yasa tasarısı, 19 Nisan tarihinde Parlamentoda kayda geçirildi.
 
Belgenin açıklama notunda, Ukrayna ve Türkiye'nin işbirliği anlaşmasını 9 Ekim 2017 tarihinde Kiev’de imzaladığı belirtildi.
 
Açıklamada, “Söz konusu anlaşma, uluslararası yatırım işbirliğinin perspektifli alanlarının gelişmesine, yabancı yatırım ve teknolojilerin çekilmesine, dış ticaret hacminin etkinleştirilmesine büyük katkı sağlayacak, yabancı yatırımcıların karşısına çıkan ticari olmayan riskleri azaltacak, yabancı yatırımların savunulmasına yönelik sabit uluslararası hukuki anlaşmalara dayalı, elverişli yatırım iklimi olan bir ülke olarak Ukrayna’nın olumlu uluslararası imajının güçlenmesine yardımcı olacak” denildi.
 
Ukrayna Bakanlar Kurulu, söz konusu anlaşmanın ayrıca ülke ekonomisinin makroekonomik istikrarının sağlanmasına yardımcı olacağını da belirtti.
 
Daha önce Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stephan Kubiv, Ankara’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Türkiye-Ukrayna Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu (TEİK) 11'nci Dönem Toplantısına katıldığı bildirilmişti. Açılışta konuşan Bakan Canikli, Türkiye ve Ukrayna'yı birbirini tamamlayan iki dost ülke olarak nitelendirdi. İki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin 4 milyar dolar civarında olduğunu ifade eden Canikli, ticaret hacminin alınacak kararlar ve atılacak adımlarla daha üst noktalara getirilmesinin planlandığını aktardı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.