SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna TV kanalından, Rusya’daki Dünya Kupası ile ilgili flaş karar

Ukraynalı futbolseverler, ulusal televizyon kanalında 2018 Dünya Kupası maçlarını izleyemeyecek.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 13:16
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna TV kanalından, Rusya’daki Dünya Kupası ile ilgili flaş karar

Ukrayna Ulusal Televizyon ve Radyo Şirketi, Ukrayna topraklarını işgal eden Rusya Federasyonu’nda yapılacak 2018 Dünya Kupası maçlarını yayınlamamaya karar verdi.
 
Konuyla ilgili resmi hükümet gazetesine konuşan Ukrayna Ulusal Televizyon ve Radyo Şirketi Başkanı Zurab Alasaniya, ulusal televizyon kanalının 2018 Dünya Kupası’nı yayınlamama kararını aldığını belirtti.
 
Zurab Alasaniya, “Dünya Kupası’nı yayınlamaktan vazgeçtik. Bu ciddi, çok maliyetli bir olay, yayın hakları daha 2013 yılından önce satın alınmıştı. Bu zor bir karar. Ama Ukrayna Ulusal Televizyon ve Radyo Şirketi Moskova’da düzenlenen Dünya Kupası’nı gösterebilir mi? Hayır” diye kaydetti.
 
Ayrıca Alasaniya, Ukrayna Ulusal Televizyon ve Radyo Şirketi’nin ilgili tutumunu öğrendikten sonra diğer kanalların Dünya Kupası maçlarının gösterimi ile ilgili görüşmeler yapmaya başladığını ekledi.165459Daha önce Ukrayna Futbol Federasyonu’nun, saldırgan devlet Rusya’da yapılacak 2018 Dünya Kupası için ülkeye sağlanan bilet alma kotasından vazgeçtiğini açıkladı. Bunun dışında Ukrayna Futbol Federasyonu, Rusya’da 14 Haziran-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacak 2018 Dünya Kupası’nın finalini aydınlatmak için Ukraynalı gazetecilerin akreditasyonunu yapmayacağını belirtti.
 
Daha önce Uluslararası Futbol Federasyonu’nun (FIFA), Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 2018 yılında işgalci devlet Rusya’da yapılacak Dünya Kupası maçlarına bilet satışlarını bloke ettiği bildirilmişti. Propaganda medyalarında yer alan bilgiye göre, işgal edilen Kırım yarımadasından bilet satın almak istenildiğinden FIFA sitesi hata veriyor. Bilet alma işlemi, VPN servisleri (bilgisayarın IP adresini değiştiren uygulamalar) kullanılarak da gerçekleştirilemiyor.
 
Bunun dışında 2018 Dünya Kupası düzenlendiği sırada Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, maçların toplu halde izlenebilecek taraftar alanları (fanzone) kurulmayacağı bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.