SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Avrupa doğalgazı konuştu

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2014 10:10
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2014 09:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Avrupa doğalgazı konuştu

Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger, gaz meselesini konuşmak için Ukrayna’ya geldi.

20 Ekim Pazartesi günü Kiev’de yapılan toplantıda Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Enerji Bakanı Yuriy Prodan, Ukrayna enerji şirketi Naftogaz Başkanı Andrey Kobolyev, AB Enerji Komiseri Günther Oettinger ve Avrupa Komisyonu'nun diğer temsilcileri katıldı.

Naftogaz’ın Basın Servisi, “Taraflar, Ukrayna’ya gaz sevkiyatı konusunda Ukrayna-Rusya-AB formatında yarın Brüksel’de yapılacak üç taraflı toplantı ile ilgili ortak yaklaşımı kararlaştırdı” şeklinde bildirdi.

Ukrayna ve AB temsilcileri, Brüksel’de yapılacak toplantının sonucunda bu kış Ukrayna’ya gaz sevkiyatını ve AB ülkelerine doğalgaz transitini garantileyen ara sözleşmeyi imzalamanın gerek olduğunu belirtti.

Ayrıca söz konusu sözleşmenin, hem Gazprom’un anlaşılan miktarda Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyat garantilerini hem de Naftogaz’ın verilen gaz için ödeme garantilerini içermesi gerektiği kaydedildi.

Toplantı sırasında taraflar ayrıca, Gazprom ile Naftogaz arasında iki taraflı belgelerin imzalanması ve ilgili belgelerin tek taraflı feshini yasaklayan maddelerin olması gerektiği konusunda anlaştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.