SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Endonezya, Kırım Tatarlarının hak ihlallerini konuştu

Kiev’de Ukrayna-Endonezya görüşmelerinin 4. raundu yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 22:09
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 22:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Endonezya, Kırım Tatarlarının hak ihlallerini konuştu

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik silahlı saldırısı ve işgalci yönetimin Kırım Tatar halkının haklarını ihlal etmesinin kabul edilmezliği, Kiev’de 22 Şubat tarihinde gerçekleştirilen Ukrayna-Endonezya görüşmelerinin 4. raundunun konusu oldu.
 
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, görüşmede ayrıca Minsk Anlaşmalarının hayata geçirilmesi, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması konuları ele alındı.
 
Görüşmeye katılan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Andrey Zayats, “Bugünkü etkinliği düzenlenmesinin, tarafların, Ukrayna ve Endonezya arasındaki tüm ilişkilere yoğunlaşmasının, ayrıca hem ikili hem çok taraflı düzeylerde karşılıklı yararlı işbirliğini geliştirme isteğinin kanıtı” diye kaydetti. 
 
Endonezya Dışişleri Bakanlığı’nın Amerika ve Avrupa Ülkeleriyle İşbirliğinden Sorumlu Genel Müdürü Muhammad Anshori, Endonezya’nın Ukrayna ile verimli işbirliğine hazır olduğunu, Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin geçici üyeliği sırasında edindiği deneyime ilgi duyduğunu ifade etti. 
 
Görüşme esnasında Ukrayna temsilcileri, geçici olarak Rusya Federasyonu’nun işgali altında bulunan Kırım’da Kırım Tatarlarının haklarının kaba şekilde ihlal ettiğine dikkat çekerek dünyadaki en büyük Müslüman ülkelerden biri olarak Endonezya’ya bu bağlamda dini özgürlükler dahil insan hakları durumunun yakından gözlemlemesi çağrısı yaptı. 
 
Taraflar, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında düzenli temasların sürdürülmesinin, karşılıklı üst düzey görüşmeler için en etkili mekanizma olduğunu teyit etti.
 
Hatırlanacağı üzere, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 2016 yılında Endonezya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Endonezya milletvekillerine Rus işgali altındaki Kırım'da işgalci yönetim tarafından hakları ihlal edilen Kırım Tatarlarına destek verme çağrısı yapmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.