SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Rusya gaz konusunda anlaştı

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2014 08:57
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2014 08:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Rusya gaz konusunda anlaştı

Ukrayna ile Rusya arasında yapılan ve Avrupa Komisyonu'nun aracılık ettiği gaz görüşmeler belgelerin imzalanması ile sona erdi. Uzun zaman süren görüşmelerin sonucunda, 30 Ekim Perşembe akşamı anlaşmaya varıldı.

Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayisi Bakanı Yuriy Prodan, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger tarafından imzalanan protokol 2015 yılının Mart ayına kadar devam edecek.

Ukrayna’nın Naftogaz enerji şirketi ve Rusya’nın Gazprom enerji şirketinin yöneticileri, söz konusu anlaşma için ayrı bir ek sözleşme imzaladı.

Yuriy Prodan, varılan anlaşmaya göre, Gazprom’un 1,45 milyar dolarlık borcu ve alınacak gaz için avans ödemesini aldıktan sonra doğalgazın sevkiyatını yenileyeceğini bildirdi. Rusya da Mart 2015'e kadar yapılacak sevkiyatlarda bin metreküp doğalgaz için 100 dolar indirim yapacağını teyit etti.

Naftogaz’ın yılsonuna kadar 4 milyar metreküp gazı satın almayı planladığını anlatan Prodan, “Borcu ödemek ve alacağımız gaz için avans ödemesi yapmak için gerekli tutarda paramız var” dedi.

Avrupa Komisyonu, Ukrayna’nın Rus gazı için parayı yılsonuna kadar ödeyeceğine dair garanti verdi.

Ukrayna’nın, borçları ödemek için Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’ndan para alacağını kaydeden Günther Oettinger, borcun 1,45 milyar dolarlık kısmının Gazprom’a hemen ödeneceğini, kalan 1,65 milyar doların ise yılsonuna kadar yatırılacağını açıkladı.

Gaz için son ödemelerin Stockholm mahkemesinin vereceği karardan sonra yapılacağını söyleyen Oettinger, Ukrayna’nın Mart ayına kadar bin metreküp gazı için 385’ten daha düşük fiyattan alabileceğini belirtti.

Yuriy Prodan, Ukrayna’nın Rusya’dan alacağı gaz fiyatının yılsonuna kadar 378 dolar, yılbaşından Mart ayına kadar 365 dolar olacağını açıkladı.

Prodan, “Bu fiyat, piyasa fiyatına yakın” dedi.

Aleksandr Novak, Rusya hükümetinin en yakın zamanda Ukrayna için 100 dolarlık indirim yapmak için belgeyi kabul edeceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Ukrayna ile Rusya arasında varılan anlaşmanın, Avrupa kıtasında ortak enerji güvenliği için önemli adım olduğunu kaydetti.

“Avrupa’daki insanların bu kış donmaları için hiçbir sebep yok” diyen Barroso, tarafların, anlaştığı şartlara uygun davranması gerektiğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.