SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’ya Rusya'dan sıradaki “insani yardım" konvoyu geliyor

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2014 15:13
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2014 14:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’ya Rusya'dan sıradaki “insani yardım" konvoyu geliyor

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Ukrayna’ya Donetsk ve Lugansk sakinleri için sıradaki “insani yardım" konvoyunu gönderdi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Enformasyon Müdürlüğü’ne atıfta bulunan Rusya Haber Ajansı’nın haberinde, “Donetsk ve Lugansk bölgelerinin sakinleri için “insani yardımın” bulunduğu araç konvoyunun bugün (28 Ekim) saat 15.00’da Moskova’nın yakınındaki Noginsk şehrinden yola çıkması bekleniyor” denildi.

Ön verilere göre “insani yardım konvoyu” 50 araçtan oluşacak.

Öte yandan, Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi, Rusya’nın, ülkeye yeni konvoy gönderdiği hakkında bilgi vermediğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya göndermeyi planladığı yeni "insani yardım" konvoyunda nelerin bulunduğu ve konvoyun nereye gönderildiğinin bilinmediğini kaydeden Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Enformasyon Merkezi Sözcüsü Andrey Lısenko, Kiev’de düzenlenen basın toplantısında, “Ukrayna tarafı, konuya ilişkin herhangi bir resmi bilgi veya resmi belge almadı” dedi.

22 Ağustos tarihinde Rusya'nın Ukrayna'ya gönderdiği birinci “insani yardım” konvoyu izin almadan Ukrayna’ya girdi. TIR'lar yüklerini boşalttıktan sonra 23 Ağustos'ta Ukrayna'yı terk etti. Kiev, TIR'lara askeri üretim tesislerinden malzeme yüklendiğini, Rusya'nın Ukrayna'ya ait gelişmiş radar sistemlerini çaldığını iddia etti. Ayrıca TIR'larla Rusya'ya Ukrayna'nın doğusunda teröristlerin tarafında savaşan ve öldürülen Rus askerlerinin cesetlerinin çıkarıldığı öne sürülmüştü.

Daha sonra Rusya'nın, Ukrayna’ya birkaç “insani yardım" konvoyu daha gönderdiği açıklanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.