SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukraynalı ve Kırım Tatar aktivistler, Türkiye’de destek buldu

Ukraynalı ve Kırım Tatar aktivistler, Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında, Türkiye’nin Kırım'a ilişkin konumunda kararlı olduğunu açıkça gördüler.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2016 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2016 17:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukraynalı ve Kırım Tatar aktivistler, Türkiye’de destek buldu

Birkaç gün boyunca Ankara’da bulunan Kırım Tatar ve Ukraynalı aktivistlerin ziyaretinin esas amacı, Türk toplumunun Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki gerçek durum hakkında bilgi edinmesi oldu.
 
Konuyla ilgili QHA’ya konuşan eski siyasi tutuklu Gennadiy Afanasyev, Rus kurumların planlanmış etkinliklerin düzenlenmesini engelleme girişimlerine rağmen Ukrayna heyetinin, uluslararası diplomatik misyonlara ve Türkiye hükümetinin temsilcilerine, ayrıca kayıtsız kalmayan kamuoyuna işgal edilen yarımadada insan hakları ihlalleri ve sözde yönetimin Kırım Tatarları ve Ukrainlere karşı baskıları hakkında bilgi verebildiğini belirtti.
 
Afanasyev, “İlk kez bu kadar büyük hacimde bilgi iletiminde bulunduk. İnsanlar, salondan ayrılmadı. Anlattıklarımızı dikkatle dinledi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ise 5 saat boyunca her şeyi kaydetti. Konuşmaların sona ermesinden sonra, zamanımızın kısıtlı olmasından dolayı tüm soruları yanıtlayamadık. İnsanlar büyük ilgi gösterdi. Bu ilgi, çalışmalarımıza devam etmemizi teşvik etti. Türkiye'nin gerçekten iyi bir ortağımız ve müttefikimiz olduğunu anlıyoruz” diye kaydetti.
 
Ukraynalı aktivistler ve Ukrayna dışında bulunan aktivistler tarafından düzenlenen uluslararası etkinliklerin büyük öneme sahip olduğunu ifade eden KrımSOS teşkilatı Koordinatör Yardımcısı Yevgeniya Andreyuk, “Bu uluslararası dayanışma, hem Ukrayna’da hem de yurtdışında düzenlenen etkinliklerin ne kadar önemli olduğunu açıkça gösterdi. Kırım’da insanların acı çektiğine ne kadar çok dikkat çekebilirsek Rusya’ya karşı baskı o kadar artar ve bu konu aydınlatılır. Böylece, işgalci yönetim istediği gibi keyfi ve baskıcı olarak davranamaz” diye konuştu.
 
Türkiye’nin Kırım meselesi ile ilgili tutumunun ülkenin üst düzey siyasi yönetimi tarafından bir çok kez açıklandığını hatırlatan avukat Emil Kurbedinov, söz konusu tutumun adil ve objektif olduğunu söyledi.
 
Kurbedinov, “Türkiye’nin, bizi endişelendiren belirli konularda sarsılmaz ve kararlı olduğunu görüyorum. Bunlar Kırım Tatarları, Kırım ile ilgili konular. Ankara ve Moskova arasında nasıl ilişkiler kurulursa kurulsun söz konusu tutum görülüyor. Birileri için bu tutum uygun olmayabilir, ama bu en objektif ve adil tutum” diye kaydetti.
 
Daha önce Rusya Büyükelçiliği’nin, Türkiye'nin iç işlerine karışarak Ankara'da 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle düzenlenen ve Rus işgali altındaki Kırım'da insan hakları ihlallerini anlatmayı amaçlayan programları tehditlerle baltalamaya çalıştığı bildirilmişti.
 
Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle Ankara’da 10 Aralık tarihinde "İşgal sonrası Kırım'da İnsan Hakları İhlalleri ve İnsanlığa Karşı Suçlar" paneli ve fotoğraf sergisi düzenlendiği bildirilmişti. Panel konuşmacıları arasında tarihçi-gazeteci-fotoğraf sanatçısı Anton Naumlyuk, Prof. Dr. Ayşegül Aydıngün (ODTÜ Sosyoloji Bölümü), Kırım Tatarı avukatlar Edem Semedlâyev ve Emil Kurbedinov, KrımSOS teşkilatının Başkan Yardımcısı Yevgeniya Andreyuk, eski siyasi tutuklu Gennadiy Afanasyev ve KrımSOS kurucusu ve Başkanı Tamila Tasheva yer aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.