SON DAKİKA
Hava Durumu

Uznews: ''Türk şirketleri Özbekistan’dan kovuluyor''

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2011 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2011 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uznews: ''Türk şirketleri Özbekistan’dan kovuluyor''
TAŞKENT, 08.03.2011 (QHA) – Özbekistan ile konularda yayın yapan Uznews haber ajansı, Türk şirketlerinin Özbekistan’dan kovulduğunu yazdı.
Ajansın uznews.net sitesinde yayımlanan habere göre son 2 yıl içinde Özbekistan’da yaklaşık 50 şirket kapatıldı. Kapatılan Türk şirketleri arasında MirStore marketi, Turkuaz alışveriş merkezi gibi büyük şirketler yer alıyor.
Uznews’in haberinde, bu şirketlerin faaliyetleri sırasında çok sayıda ihlal yaptığı ve bunların devlet organları tarafından tespit edilerek kapatıldığı kaydedildi. Geçtiğimiz günlerde “Özbekiston” ve “Yoşlar” (Gençler) olmak üzere iki devlet kanalında Özbekistan’da faaliyet gösteren şirketleri karalayan “Kurnamaklar” (Nankörler) adlı belgesel filminin gösterildiğine dikkat çeken Uznews, bu filmde Orzu Plastik, Emir Tekstil, Polat T.S., Akeca Tekstil, Oskainak, Güneş Kafe başta olmak üzere yaklaşık 50 Türk şirketin Özbekistan kanunlarını nasıl ihlal ettiğinin yansıtıldığını bildirdi.  Ancak filmde söz konusu şirketlerin işlediği ekonomik suçlar yerine, Özbekistan’da yasaklanmış olan ve halk arasında Nurcular, Bozkurtlar ve Refah olarak adlandırılan hareketlerin faaliyetlerine yer verildiği kaydedildi.
Bağımsız Özbek siyaset bilimcisi Kamro Aliyev gibi uzmanlar Türk yatırımcılara yapılan baskının Özbekistan ile Türkiye arasındaki siyasi sorunla hiçbir ilgisinin olmadığını, bu sorunun yeni Özbekistan Dış Ekonomik İlişkiler ve Yatırım Bakanının Kasım 2010’da değişmesinden sonra bakanlık görevlilerinin Türk işadamlarından daha fazla rüşvet istemesinden, Türk işadamlarının ise bu rüşvet vermek istememesinden kaynaklandığını kaydettiler.
Kurban Vaydotov

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.