SON DAKİKA
Hava Durumu

Verhovna Rada halkı krizden koruyacak

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2008 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2008 15:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Verhovna Rada halkı krizden koruyacak
Verhovna Rada halkı krizin etkisinden korumaya yönelik kanun tasarısını kabul etti.
Ukrayna Parlamentosu olan Verhovna Rada’da bugün (11 Aralık) Bizim Ukrayna Halk Özsavunması (NUNS) bloklu milletvekillerinin sunduğu halkını küresel mali krizden korumaya yönelik 3344 No’lu “Halkın küresel mali kriz sonuçlarından sosyal korumasına yönelik eylemler” adlı kanun tasarısı kabul edildi. Salonda bulunan toplam 443 milletvekillinin 266’nın desteklediği bu kanun tasarısı 31 Aralık 2009’a kadar devlet ve yerel bütçe kaynakları ile zorunlu sosyal sigorta kaynaklarının katı tasarrufunu öngörüyor. Kabul edilen bu kanun tasarısı devlet idare, yerel idare, devlet ve belediye hizmetleri şirket ve kurumlarının kadrolarının genişletilmesini, devlet idare, yerel idare organları, zorunlu devlet sigorta fonlarına ayrılan para miktarının arttırılmasını yasaklıyor. Maaşlar, iş ücreti ve belediye hizmetleri ücretlerinin ödenmesi için ayrılan para buna dahil değil. Tasarı, devlet, yerel bütçeleri ve zorunlu devlet sigortası kaynaklarından idare organları binalarının tamir yapılmasına ve bu kaynaklarla araç alımının durdurulmasını öngörüyor.
Bunun yanı sıra kabul edilen kanun tasarısı halkın sosyal koruması ile ilgili 4 kanun tasarısına değişiklik yapılmasını öngörüyor. Böylelikle “İşsizlik durumunda zorunlu devlet sigortası” Ukrayna kanununa yapılan değişikliklerle 1 Ocak 2009 tarihi itibariyle daha önce dondurulan ve kısmi işsizlik durumunda yardım verilmesini öngören söz kanunun 24- 26 maddeleri canlandırıldı.
“Halkın İstihdamı” kanununun 23. maddesinde yapılan değişiklik halk çalışmalarının ücretlerinin sadece yerel bütçelerden değil, devlet bütçesinden de ödenmesini öngörüyor.
Bunun yanı sıra, Verhovna Radası bugün yapılan toplantıda krizin ziraat kompleksine olumsuz etkisinin önlenmesine yönelik kanunlara değişiklik yapılmasını öngören taslak tasarısı kabul edildi.
Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.