SON DAKİKA
Hava Durumu

Viktor Baloga: Cumhurbaşkanı erken seçim istemiyor

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2008 18:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2008 18:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Viktor Baloga: Cumhurbaşkanı erken seçim istemiyor
Ukrayna Cumhurbaşkanı Sekreterliği Başkanı Viktor Baloga, 30 Kasım günü Ukrayna’nın ICTV televizyon kanalına verdiği röportajda Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun erken parlamento seçimlerini istemediğini bildirdi.
Baloga, bugün Yuşçenko için erken parlamento seçimleri konusunun 3. derece önemli olduğunu olduğunu kaydederken konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Seçimler olmayacak. Şu anda ekonomik kriz gibi büyük sorunun olduğu durumda cumhurbaşkanı erken seçim istemiyor” diye konuştu. Baloga, şu anda en önemli gündem konularının parlamento başkanının seçimleri ve parlamentonun 2009 Devlet Bütçesinin kabul edilmesi konuların olduğunun altını çizdi. Baloga, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda öncelikli konular- yasama organının, siyasi güçlerinin (Verhovna Rada) birleşip pekiştirilmesidir. İkinci konu- 2009 Devlet Bütçesinin oluşturulması için kanunlar paketinin kabul edilmesi. Erken seçimler konusu en son, üçüncü planda” diye konuştu.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, Demokrat koalisyona giren Bizim Ukrayna Halk Özsavunması (NUNS) ile Yuliya Timoşenko Bloğu (BYuT) olmak üzere iki siyasi blokundan BYuT’un 2 Eylül günü yapılan Verhovna Rada toplantısında siyasi rakibi Bölgeler Partisi ile ortak olarak cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan kanun tasarılarını kabul ettikten sonra 2 ile 3 Eyklül günlerini bağlayan gece NUNS’lu milletvekilleri acil toplantı yapıp koalisyondan çıkma kararını aldılar. 3 Eylül günü Viktor Yuşçenko, Ukrayna’da Anayasa devriminin yapıldığını bildirip yeni koalisyon kurulması için 30 gün süre verdi. Yuşçenko, belirlenen sürede yeni koalisyonun kurulmaması halinde parlamentoyu feshetme hakkını kullanıp parlamentoyu lağvedeceğini bildirdi. 4 Kasım günü NUNS BYuT ile kurduğu demokratik koalisyondan çıktığını resmen bildirdi. Viktor Yuşçenko, 8 Ekim günü erken parlamento seçimlerinin yapılması kararını imzaladı. Yuşçenko, bu kararın daha önce belirlenen 30 güne süre içinde yeni koalisyon kurulmamasından dolayı imzalandığını bildirdi ve erken seçimlerin 7 Aralık’ta yapılacağını ilan etti. Daha sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı, Verhovna Radanın küresel mali krizi yenmek açısından önemli olan antikriz paketinin kabul edilmesi ve seçimler için bütçeden para ayrılması için parlamentoyu feshetme kararını kısmen durdurdu ve erken seçimlerinin tarihini 14 Aralık’a erteletti. Daha sonra ise Viktor Yuşçenko seçimlerin yılbaşı kutlamalarının yapılacağı günlerde yapılmasının mantıksız olduğu gerekçesiyle seçimlerin 14 Aralık’ta da yapılmayacağını bildirdi.
Osman Bayramaliyev/ QHA   
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.