SON DAKİKA
Hava Durumu

Yanukoviç, Daniyal Ahmetov’un olayı ile ilgilenecek

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2011 16:23
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2011 16:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yanukoviç, Daniyal Ahmetov’un olayı ile ilgilenecek
AKMESCİT/SMFEROPİL, 11.03.2011 (QHA) – Avdet Derneği, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in, hapis yattığı cezaevinde dini ayrımcılık olayına maruz kalarak zorla sakalı kestirilen Daniyal Ahmetov’un olayı ile ilgilenme sözü verdiğini bildirdi.

Avdet Derneğinin verdiği bilgiye göre, Ahmetov’un avukatı ve yakınlarının yaptığı başvuru üzerine Yanukoviç bu konu ile ilgileneceğini belirtti.

Daniyal Ahmetov, Akmescit Bölge Mahkemesinin 12 Ekimde aldığı kararla 18 Ocak 2007 tarihinde Akmescit’in Balaklavskaya sokağındaki toprak zaptı eylemi alanında Kırım Tatar eylemcileri ile arsa sahibi olduğu iddia edilen Olvi Krım şirketi arasında çıkan olaylarda polise karşı koyma suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
Ahmetov, Herson bölgesi Belozyorsk ilçesi Daryevka köyünde bulunan 105 No’lu cezaevinde hapis yatarken hapishanenin gardiyanları 4 Şubatta Ahmetov’un koğuşuna girerek sakalını kesmesini istediler. Ahmetov, buna cevap olarak kendisinin Müslüman olduğunu, sakalın ise sünnet olduğunu söyledi. Bunun üzerinde gardiyanlar kendisini dövdüler ve sakalını kestiler.
Ahmetov, 3-24 Şubat tarihleri arasında cezaevinde bulunan yaklaşık 70 Müslümana 5 vakit namaz kılma, Cuma Namazını kılmak için izin verilmesi, kendisine mahkümların hakları ile ilgili evrakların ibraz edilmesi ve 3 haftadır görüşemediği avukatla görüşme imkanının sağlanması talebiyle açlık grevi tuttu. Ahmetov’un bu talepleri kısmen tatmin edildi, avukatla görüşme sağlandı ve mahkümların haklarıyla ilgili evraklar ibraz edildi. Avdet’in verdiği bilgiye göre savcılığın söz konusu hapishanede yaptığı kontrol sonucunda Müslüman mahkûmlara namaz kılma yasağı uygulanmaya devam ediyor.
Ahmetov’un avukatı ve ailesi Yanukoviç’in yanısıra Ukrayna Parlamentorunun İnsan Haklarından yetkili Nina Karpaçova’ya ve sözde Ukrayna Müftülüğüne başvuruda bulundu.

Niyara Nurmambetova - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.