SON DAKİKA
Hava Durumu

Yuşçenko Dışişleri Bakanlığından çifte vatandaşlık sorununun çözülmesini istiyor

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2008 18:26
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2008 18:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yuşçenko Dışişleri Bakanlığından çifte vatandaşlık sorununun çözülmesini istiyor
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, bugün (15 Aralık) imzaladığı kararla Ukrayna Dışişleri Bakanlığına son zamanlarda gündemden düşmeyen Kırım’da çifte vatandaşlık sorununu çözme talimatını verdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Basın Servisinden gelen açıklamada Yuşçenko’nun imzaladığı kararın Ukrayna Dışişleri Bakanlığının 2009 yılı boyunca Rusya Federasyonu ile Sevastopol’de konuşlandırılan Rusya Federasyonu Karadeniz Filosunun askerleri ve sivillerinin, Rusya’da askerlik yapmaktan muaf olan şahıslar ve bunların Ukrayna’da bulunan akrabalarının hem Ukrayna, hem Rusya Federasyonu vatandaşı olmak üzere çifte vatandaşlık sorunun çözülmesi konusunda devletlerarası anlaşmanın imzalanmasına yönelik önlemler alınmasını öngördüğü kaydedildi.
Alınan kararın uygulanmasının kontrolü Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Genel Sekreteri Raisa Bogatıryova’ya verildi. Dışişleri Bakanlığı 6 ayda bir kararın uygulanması konusunda rapor verecek.
Ukrayna’da çifte vatandaşlık yasak olmasına rağmen Rusya’nın, Sevastopol’de kalan Ukrayna vatandaşlarına Rusya pasaportlarını dağıttığını belirtmek gerekir. Rusya, daha önce Gürcistan’ın isyancı bölgesi olan Güney Osetya’da da Rusya pasaportlarını dağıttığını, daha sonra da Güney Osetya’da bulunan kendi vatandaşlarını sözde soykırımdan koruduğunu öne sürerek oraya askeri müdahale ettiğini belirtmek lazım. Aynı senaryonun Kırım’da gerçekleştirilmesini önlemek isteyen Ukrayna Hükümeti Ukrayna’da çifte vatandaşlığı ile mücadele ediyor.
Seydamet Umerov- Osman Bayramaliyev  


QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.