SON DAKİKA
Hava Durumu

Yuşçenko: Kırım, Güney Osetya’ya benzemez

Haber Giriş Tarihi: 10.12.2008 14:56
Haber Güncellenme Tarihi: 10.12.2008 14:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yuşçenko: Kırım, Güney Osetya’ya benzemez
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko Litvanya’nın “Lietuvos Zinios” gazetesine verdiği röportajda “Rusya’nın Kırım’daki Ruslara Rusya pasaportunun dağıtmasından dolayı Güney Osetya ve Abhazya olayları Kırım’da da tekrarlanmaz mı” sorusuna Yuşçenko, Güney Osetya ve Abhazya’da olan olayların Kırım’da tekrarlanmayacağından emin olduğunu söyledi.
Bunun yanı sıra Ukrayna Cumhurbaşkanı, pasaport sorunun olduğunu, ve bunun stratejik ortak olan  Rusya ve Ukrayna arasında kabul edilemeyeceğini, bunun uluslararası hukuk normlarının ihlali olduğunu ve çifte vatandaşlığın kabul edilmediği diğer devlete karşı saygısızlık olduğunu belirtti.
Yuşçenko bu nedenlerden dolayı Ukrayna vatandaşlığı verildiği zaman suistimallere mani olmak amacıyla gerekli kanunların düzenlenmesi ve otomatik olarak Ukrain vatandaşlığından çıkarma durumlarının belirlenmesi gerektiğini söyledi ve konuyla ilgili, “Biz bu sorunu çözebiliriz ve kendi kanunlarımızı düzenlemekle başlayacağız” dedi.
Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Kırım Ukrayna’nın siyası haritası üzerindeki en sorunlu bölge. Bu durumda iktidarın en önemli vazifesi bazı siyasi güçlerin bölgede kontrol edilemeyen durumların ortaya çıkmasını provoke etmesini engellemek. Bunun için her şeyi yapıyoruz” dedi.
Yuşçenko’ya göre Rusya’nın Ukrayna vatandaşlarına Rusya pasaportunun dağıtılması durumunun karmaşıklığını anladığını söyledi ve “Eğer Rusya, Ukrayna vatandaşlarına ek haklar vermek istiyorsa neden bunu seçmeli yapıyor?” dedi.
Bunun dışında Yuşçenko Kırım’da Kırım Tatarlarının durumu ile ilgili yorum yaparak, “Oların (Kırım Tatarları) Kırım’a dönüşü için Ukrayna’nın bağımsızlığını kazandığı dönemde olanaklar yaratıldı. Kırım Tatarları Ukrain toplumuna her geçen yıl daha çok entegre oluyor. Bugün itibarıyla Kırım’da yaşayan tüm halkların çabaları ile çözülemeyecek sorun yok” dedi ve Kırım yönetiminin, sorunları açık ve kanuna uygun şekilde çözmeyerek Kırım’daki durumu istikrarsızlaştıran faktör olduğunu söyledi.
Dün, 9 Aralık günü, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko Litvanya’ya bir günlük iş ziyareti yaptı.
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı vecumhurbaşkanı yanlısı “Bizim Ukrayna- Halk Özsavunması” blokundan Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rosbalt haber ajansına verdiği röportajda, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde Kırım Tatarlarının desteklediği Yuşçenko ve takımının Kırım Tatarlarının ümitlerini boşa çıkardıklarını söylemiş ve “Ümitlerimiz boşa çıktı. Tam tersine, cumhurbaşkanın Kırım Tatarlarına olan bakışı değişti ve soğudu. Cumhurbaşkanı bazı nedenlerden dolayı verdiği sözleri tutmadı. Sadece Kırım Tatarlarına karşı değil, kendileri iç mücadele ile meşguldü.” demişti.
Said Muratov-Esma Kasar
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.