SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'den, Ukrayna'ya güvenlik için 200 milyon dolar yardım

Ukrayna’nın Washington Büyükelçiliği, bu yardım tutarının Ukrayna’ya askeri araçlar ve donanım sağlamasına yönlendirilmesi öngörüldüğünü ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2018 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 12:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'den, Ukrayna'ya güvenlik için 200 milyon dolar yardım

ABD’nin 2019 Federal Bütçe tasarısında, Ukrayna’ya güvenliği ve savunması arttırılması için 200 milyon dolarlık yardım öngörüldüğü bildirildi.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Ukrayna’nın Washington Büyükelçiliği, “ABD’nin 2019 federal bütçe tasarısında Ukrayna’ya güvenliği ve savunmasını arttırması için 200 milyon dolarlık yardım ayrılması öngörüldü. Söz konusu tutarın ülkemize askeri araçlar ve donatım, askeri amaçlı diğer ekipman ve hizmetler sağlanması, lojistik, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik kuvvetlerine keşif desteği için yönlendirilmesi planlanıyor” ifadelerini kullandı.
 
2018 yılının bütçesine göre, Ukrayna için tahsis edilen tutarın 50 milyon dolara arttığına dikkat çeken Büyükelçilik, “2019 bütçe tasarısında Ukrayna, ayrıca Dışişleri Bakanlığı’nın 'Yabancı Askeri Finansman' (Foreign Military Financing, FMF) programı çerçevesinde de yardım alacak ülkeler listesinde yer aldı” diye belirtti.
 

Ukrayna, ABD için stratejik ortak

Daha önce ABD Kongresi’nin Dışişleri Komitesi tarafından, “Ukrayna ile siber güvenlik konularında işbirliği ile ilgili 2017 yasası” tasarısının incelendiği ve onaylanmasını önerdiği duyuruldu. Söz konusu belgede, Washington ve Kiev arasında stratejik ortaklığa vurgu yapıldı. Yasa tasarısında, siber güvenlik stratejisinin iyileştirmesi için Ukrayna hükümetine yardım sağlanmasının ABD’nin politikalarından biri olduğu belirtildi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.