SON DAKİKA
Hava Durumu

Afrin'de yasaklı anti-personel mayınları ele geçirildi

Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye’nin Afrin bölgesine terörle mücadele amacıyla başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, bölgede kullanımı yasaklanan çok sayıda anti-personel mayını ele geçirildi.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2018 12:18
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 12:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Afrin'de yasaklı anti-personel mayınları ele geçirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden arındırılan bölgelerde, dünya genelinde geçerliliği bulunan Ottawa Antlaşması ile kullanımı yasaklanan çok sayıda anti-personel mayını ele geçirildi.TSK tarafından Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere başlatılan Zeytin Dalı Harekatı başarıyla devam ediyor.Anadolu Ajansı’nın haberine göre, terör örgütlerinden 10-12 Şubat tarihlerinde temizlenen bölgelerde, Ottawa Antlaşması ile kullanımı yasaklanan çok miktarda anti-personel mayını da bulundu.

 165336Tespiti zor olan anti-personel mayınları, bölgede yaşayan sivilleri tehdit ediyor. TSK ve ÖSO birliklerine, yasaklanan söz konusu mayınla zayiat verdirmeyi hedefleyen kanlı örgütün, insani hiçbir hassasiyeti olmadığı da bir kez daha ortaya çıkmış oldu.Yasaklanan anti-personel mayını, çoğu masum ve korunmasız siviller ile özellikle çocuklardan oluşan yüzlerce kişinin ölümüne ya da sakatlanmasına neden oluyor. Bu mayınlar, mültecilerin ve iç göçe maruz kalan kişilerin yurtlarına dönmelerine mani olduğu gibi yerleştirildikten sonra yıllarca diğer vahim neticelere de yol açabiliyor.

İHA'lar için brandalı önlemZeytin Dalı Harekatı kapsamında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensuplarının terk edip kaçtıkları birçok barınak, sığınak ve beton mevzi de ele geçirildi.Bazı sığınakların girişlerinin gizlenme şekli ise dikkati çekti.Teröristler tarafından kazılan sığınakların özellikle İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından tespitinin önlenmesi için girişlerinin ağaç altlarına yapıldığı bildirildi.Ayrıca bu sığınakların girişlerinin de naylon branda ile kapatılarak kamufle edilmek istendiği tespit edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.