SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa'nın terör örgütlerine desteği devam ediyor

Fransız özel birliklerinin, dün gece terör örgütü YPG-PKK işgalindeki Rümeylan ilçesinde yer alan ABD üssüne ulaştığı belirtiliyor. Birliklerin burada kalıp kalmadıkları ise bilinmiyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2018 15:31
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2018 16:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa'nın terör örgütlerine desteği devam ediyor

FRANSIZ ASKERLERİ DEVRİYE GEZİYORYerel kaynaklar, son dönemde Fransız askerlerinin Irak'tan Suriye'ye sık sık giriş çıkış yaptığını belirtiyor.Buna göre, Fransız askerleri zırhlı araçlarıyla ABD askerleri ve YPG’ler eşliğinde Menbiç, Rakka ve Deyrizor'da devriye geziyor. 
Fransızlar, YPG/PKK'nın konuşlu olduğu noktaları da sık sık ziyaret ediyor.5 ASKERİ ÜSSuriye’de örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki bölgede 5 askeri üste varlık gösteren Fransız ordusu, örgüte silah ve ekipman sevk ediyor. Ayrıca buradaki Fransız askeri yetkililerin Menbiç’te terör örgütü elebaşları ile toplantı gerçekleştirdiği de belirtiliyor.
70'den fazla Fransız Özel Kuvvetlerine mensup asker, DEAŞ karşıtı koalisyon adı altında Suriye'nin kuzeyindeki Aynularab'ın (Kobani) güneyinde bulunan Miştanur Tepesi, Sırrin ilçesi, Ayn İsa beldesi ve Harab Işk köyündeki Fransız Lafarge çimento fabrikasında konuşlu.168737HAVA KUVVETLERİ DE DESTEK VERİYORFransız kuvvetler, saha operasyonlarında da YPG/PKK ile iş birliği yapıyor.

ABD ordusu, Harab Işk'da askeri hava üssü inşa ederken, yakınındaki çimento fabrikasını da alanına katmıştı. Üs, koalisyon adı altında faaliyet gösteren ABD askerlerinin kontrolünde. Üssün bir kısmında da Fransız askerleri barınıyor.

Fransa'nın Rakka'da da 30'dan fazla askeri YPG/PKK'yla birlikte faaliyet gösteriyor.

Terör örgütüyle iş birliği yapan Fransa Özel Kuvvetlerinin sahada 2 yıldır bulunan personeli dışında, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 1. Deniz Piyade Paraşütçü Piyade Alayı (1er RPIMa) ile Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 10. Paraşüt Komando (CPA 10) birlikleri mevcut.

Bu kuvvetler kayıtlarda Irak'ta konuşlu görünse de sık sık Semelka sınır kapısı üzerinden Suriye'nin kuzeyine giriyor.168792 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.