SON DAKİKA
Hava Durumu

"Barış misyonu konusu incelenirken, Kırım da dikkate alınmalı"

Ukrayna Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi, milletvekili Andrey Teteruk, "Barış misyonu, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilen tüm bölgelerinde faaliyet göstermeli" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2018 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 22:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Barış misyonu konusu incelenirken, Kırım da dikkate alınmalı"

Ukrayna Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi, milletvekili Andrey Teteruk, Ukrayna’ya Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün gönderilmesi yani sıra Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımların kaldırılması konularının, hem Donbas hem Kırım olmak üzere Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilen tüm bölgeleri bağlamında ele alınması gerektiğini ifade etti. 
 
QHA muhabirinin aktardığına göre, Kiev’de 13 Şubat tarihinde düzenlenen “Barış ve Güvenlik Yeniden Entegrasyon Diyalogu ulusal platformun toplantısında konuşan Ukrayna Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi, milletvekili Andrey Teteruk, ülkeye uluslararası barış gücünün gönderilmesi ile ilgili karar kabul edilirken Ukrayna’da ülke içi çatışmanın olmadığını, Rusya tarafından hibrid saldırı söz konusu olduğu dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Bunun dışında Teteruk, Ukrayna’ya barış misyonu gönderilmesi konusu ele alındığında kapsamlı yaklaşımın uygulanması gerektiğini, yani hem Kırım’da hem Donbas’ta aynı işgalci olduğunu ve Donbas ile Kırım’ın işgalinin, Rusya tarafından egemen Ukrayna’ya karşı işlenen ortak suçun unsurları olduğundan hareket edilmesi gerektiğini belirtti.  

 

"Donetsk ve Lugansk gibi Kırım da Rusya'nın işlediği büyük suçun parçası"

Andrey Teteruk, “Kırım’ın işgalinden başlayan Rusya Federasyonu’nun sistemli saldırısı söz konusu. Donetsk ve Lugansk bölgelerinin işgal altındaki kesimlerinde barış misyonunun yerleştirilmesi, tüm işgal edilen bölgeler açısından ele alınmalı, çünkü Donetsk ile Lugansk olduğu gibi Kırım yarımadası da Rusya Federasyonu tarafından işlenen büyük bir suçun unsurları” diye kaydetti. 
 
Donbas ve Kırım’da barış misyonu ile ilgili kapsamlı yaklaşım ile ilgili açıklamasına Teteruk, şöyle bir örneği dile getirdi: bir katil insana ateş ederek insanı iki kez yaraladığı halde sadece bir yarayı yargılayarak diğerini görmezden gelmek mümkün değil. 
 
Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımların iptal edilmesi konusunun Rus askerlerinin geri çekilmesi ve Donbas yanı sıra Kırım’ın da işgaline son verilmesine bağlanması gerektiğini ifade eden milletvekili Teteruk, Rusya’yı Ukrayna’nın egemenliğini ihlal etmeyi durdurmaya zorlamak için yaptırımların arttırılması gerektiğini vurguladı.
 
Teteruk, “Rusya’nın kendisi çekilmeyeceği açık, çekilmeye zorlanması gerekiyor, topraklarımızdan kovulması gerekiyor. Hem Kırım hem Donbas meseleleri, tüm askerlerin geri çekilmesi ile sonuçlanacak kararlar paketinde ve Donetsk ile Lugansk veya Kırım’ın işgali yüzünden Rusya’ya yönelik uygulanan tüm yaptırımlar birleştirilmeli ve yaptırımların aşama aşama iptal edilmesi ile ilgili konular da, ancak Rus ordusunun son işgalci askeri Ukrayna topraklarından çekilmesinden sonra ele alınabilir” şeklinde konuştu.
 
Yaptırımların Rusya-Ukrayna çatışmasının gidişatını olumlu etkilediğini ifade eden Teteruk, yaptırımların arttırılmasının barışın tesis edilmesine yardımcı olacağını belirtti. Bundan dolayı Rusya’ya yönelik söz konusu baskının arttırılması gerektiği ifade edildi. Bunun dışında Ukrayna’da suç işlenmesinden sorumlu olan ve ilgili kararları kabul eden insanlara karşı da yaptırımların arttırılması gerektiği dile getirildi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.