SON DAKİKA
Hava Durumu

DEAŞ'tan seçimler için tehdit

DEAŞ, Irak'ta Sünnilere 12 Mayıs'ta yapılacak genel seçimde sandıklardan uzak durma uzak çağrısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2018 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2018 17:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
DEAŞ'tan seçimler için tehdit

DEAŞ, Irak'ta Sünnilere 12 Mayıs'ta yapılacak genel seçimde sandıklardan uzak durma uzak çağrısı yaptı.

BBC'nin haberine göre, DEAŞ Sözcüsü Ebu Hasan El Muhacir Pazar günü mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden yayımladığı 48 dakikalık ses kaydında "Seçim merkezleri ve buralarda bulunanlar hedef olacaklardır" dedi.

DEAŞ'ın haftalık gazetesi Al Naba'nın 20 Nisan tarihli sayısında da benzer bir uyarı yer almıştı. Örgüt ister aday, ister yetkili, isterse de seçmen olsun, seçimlerde yer alan herkesin düşman sayılacağı uyarısında bulunmuştu.

DEAŞ Sözcüsü Ebu Hasan El Muhacir'in son mesajı en erken 14 Nisan tarihinde kaydettiği ya da mesajını bu tarihte yenilediği anlaşılıyor. Zira mesajda ABD, Fransa ve İngiltere'nin aynı gün Suriye'de düzenlediği hava saldırılarına değiniliyor.

 

"CİHATTA DÖNÜM NOKTASI"

Mesajda ABD'ye yönelik eleştiriler sürse de, DEAŞ militanlarından Rusya ve İran'a odaklanmaları isteniyor, "Bugün cihatta dönüm noktası niteliğinde yeni bir aşamadayız" deniyor.

Ayrıca DEAŞ'ın Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki varlığına atıfla, ABD'nin Kudüs'ü başkenti olarak tanıdığı İsrail'i koruyamayacağı vurgulanıyor.

DEAŞ, Suriye'deki "fiili" başkenti Rakka'nın kontrolünü Ekim ayında kaybetmişti. Örgütün lider kadrosundan Eylül ayından bu yana böylesine kapsamlı bir ses mesajı gelmemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.