SON DAKİKA
Hava Durumu

Donbas’ta ihtiyaç duyulan barış gücü miktarı

Barış misyonuna herhangi bir güvenlik birliğinin üyesi olmayan ülkeler katılacak.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 22:29
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 22:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Donbas’ta ihtiyaç duyulan barış gücü miktarı

Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Ukrayna Parlamentosu’ndaki Temsilcisi, milletvekili İrina Lutsenko, Donbas’a gönderilebilecek Birleşmiş Milletler (BM) barış misyonunda 30 bine kadar askerin yer alabileceğini ifade etti.
 
23 Şubat'ta Kiev’de gazetecilere açıklama yapan Ukrayna milletvekili İrina Lutsenko, “Bu rakam resmi veriler değil ama 30 bin askerin yer alabileceğinden söz ediliyor. Aralarından 5 bini polis görevlisi, 20 bini “mavi kasklı” olabilir. Ayrıca barış misyonunun bir kısmı Ukrayna ve Rusya arasındaki sınıra konuşlandırılmalı” diye kaydetti.
 
Günümüzde barış misyonunda yer alacak askerlerin hangi ülkelerden olacağına dair görüşmelerin yapıldığını paylaşan İrina Lutsenko açıklamasına, “Barış misyonunda herhangi bir güvenlik birliğinin üyesi olmayan ülkelerin askerleri katılacak” diye devam etti.
 
Daha önce Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma, Donbas’a gönderilecek barış misyonunun işgal edilen bölgenin genelinde konuşlandırılması gerektiğine dikkat çekti.
 

Bilindiği gibi Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 20 Eylül’de katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında BM’ye Donbas’a barış gücü gönderme çağrısı yaptı. Poroşenko, “Donbas’a barış gücü gönderilmesi ile ilgili talebi tasdik etmek istiyorum. Bu ne kadar erken gerçekleştirilirse o kadar iyi.” diyerek Ukrayna-Rusya sınırının, Ukrayna yönetiminin geçici olarak kontrolü altında olmayan bölgesi üzerinde uluslararası bir kontrol mekanizmasının güvenliği sağlaması gerektiğini ekledi.
 

5 Eylül tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Donbas bölgesine Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün gönderilmesinin “yerinde” olduğunu ifade ederek Rusya Dışişleri Bakanlığı’na Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ilgili kararı sunma görevi verdiğini bildirdi. Ruslar, Donbas’a barış gücünün AGİT misyonunun korunması için ve sadece Rusya yanlısı teröristler ile Ukraynalı askerler arasındaki ayırım çizgisine göndermek istiyor, ayrıca misyon için görüşmelerin başlaması adına Ukrayna’nın, ayrılıkçı teröristlerin kurduğu sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerinin sözde yönetimlerini kabul etmesini talep ediyor. Ayrıca Rusya’nın teklifine göre barış misyonunun ağır silahların bulundurma ve sınırları kontrol etme hakkı olmayacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.