SON DAKİKA
Hava Durumu

Gayri meşru köprünün güvenliğinden emin değiller

Dmitriy Tımçuk, FSB’nin güya “Ukrayna'dan kaynaklı olası terör tehditleri” uyarısında bulunmasının esas sebebinin Kerç köprüsünün güvenliğinden emin olmamaları olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2018 18:19
Haber Güncellenme Tarihi: 10.04.2018 18:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gayri meşru köprünün güvenliğinden emin değiller

Ukrayna milletvekili Dmitriy Tımçuk, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kerç Boğazı’nda yasa dışı olarak inşa ettiği köprünün proje hazırlayıcılarının, köprünün güvenliğinden emin olmadığını ifade etti.
 
Ukrayna faaliyet gösteren Enformasyon Direniş grubunun verilerine atıfta bulunarak konuyla ilgili açıklama yapan Dmitriy Tımçuk, “‘Kerç köprüsünün’ Karayolu kısmının resmi açılışının 9 Mayıs tarihinde yapılması planlanmasına rağmen proje hazırlayıcıları yapının güvenliğinden tam olarak emin değil. Bununla ilgili denemelerin yapılmasında ısrar ediyorlar. Bu, köprünün ilk aşamada hizmete açılacağı araç türü ve ağırlığına bakmaksızın belirli bir süre gerektirecek” diye kaydetti.
 
Direniş Grubunun paylaştığı verilere göre propaganda etkisi ve teknik sorunların meydana gelme ihtimali arasında tercih yaparak köprünün hizmete açılmasının başlangıç aşamasında (şimdilik belirsiz bir süre için) araçlar için sınırlamalar konulacak.168712Tımçuk, “Başlangıç aşamasında araç trafiğinin sürekli olması kesinlikle yasaklanacak, her iki yönde de belirli bir sayıda aracın geçmesine izin verilecek ve söz konusu araçlar köprüden geçene kadar trafik bekletilecek ve ancak sonra diğer bir parti aracın geçmesine izin verilecek. Bu bağlamda işgalci yönetim, “Krım”, “Kerç” ve “Eysk” adlı 3 ro ro gemisinin faaliyetlerini devam ettirecek” diye anlattı.
 
Ayrıca köprünün güvenliğinden emin olunmamasından dolayı Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov’un “Ukrayna tarafından olası terör saldırıları yapılabileceğini” duyurduğunu ifade eden Tımçuk, köprünün arızalanması veya herhangi bir facianın meydana gelmesi halinde durumdan “Ukraynalı sabotajcıları” sorumlu tutacaklarını belirtti.
 
Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimi, Kerç Boğazı’nda yasa dışı olarak inşa edilen köprünün “tehlikeli yüklere” kapalı olacağını ileri sürdü. Bununla birlikte işgalciler, hangi yüklerin “tehlikeli” olduğu belirtilmedi. Sözde Kırım Köprüsü’nün önce binek araçlar ve otobüsler için açılacağı, daha sonra kamyonların geçişine izin verileceği iddia edildi.164512Hatırlanacağı üzere, Ukrayna Adalet Bakanı Pavlo Petrenko, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kerç Boğazı’ndaki yasa dışı köprü inşaatına katılan her şirkete uluslararası yaptırımlar uygulanacağını bildirmişti.
 
Kırım’ın işgalinden sonra çalışmalarını Ukrayna’nın ana kısmında devam eden Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kerç Boğazı’nda köprü inşaatının bölgesel ekolojik felakete neden olabileceğini, kapsamlı çalışmaların Azak denizini Karadeniz körfezine dönüştürebileceğini duyurmuştu. Suyun kimyasal bileşiminin değişmesi, Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde yer alan yunus balığı dahil birçok canlı organizmaların yok olmasına neden olacak. Ukraynalı uzmanların değerlendirmelerine göre, Kerç köprüsünün inşaatından dolayı Karadeniz ve Azak Denizi çevresine getirilecek zararın 10 milyar grivnadan (yaklaşık 400 milyon dolar) fazla olabilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.