SON DAKİKA
Hava Durumu

Genelkurmay Başkanı Akar sınıra gitti

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Kilis ve Hatay'da Zeytin Dalı Harekatı'nda görevli çeşitli birlik ve tugay karargahlarında inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2018 21:24
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2018 21:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Genelkurmay Başkanı Akar sınıra gitti

Bugün 18 Şubat tarihinde, Orgeneral Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Kilis ve Hatay sınırına gitti. Operasyon birliklerine ait komuta yerlerinde, birlik komutanları ve personeliyle bir araya gelen Akar, başarıyla sürdürülen "Zeytin Dalı Harekatı" hakkında bilgi aldı, emirlerini iletti.

"Sonları hüsran olacak"

Denetlemeler sırasında konuşan Orgeneral Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Türkiye'nin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak amacıyla karada, denizde ve havada, vatanın her köşesinde, mücadelenin dün olduğu gibi bugün de azim ve kararlılıkla sürdürüldüğünü ifade etti.

Bu anlayışla tüm personel, silah, araç ve gereçlerin en etkin şekilde kullanılması için azami gayret gösterildiğini belirten Akar, Zeytin Dalı Harekatı'nın PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerini etkisiz hale getirmek amacıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Bu harekatla dost ve kardeş Suriye halkının, teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılarak tekrar evlerine dönmelerinin hedeflendiğini kaydeden Akar, Afrin'de bulunan ve bölge dışından getirilen teröristler ile terörü destekleyen tüm odakların sonlarının hüsran olacağını vurguladı.

"Sivillere karşı her türlü dikkat gösteriliyor"

Zeytin Dalı Harekatı'nın Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu ile BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan "Meşru Müdafaa Hakkı" ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar doğrultusunda yürütüldüğünü anımsatan Akar, kullanılan silah ve mühimmat dahil tüm faaliyetlerin, "Silahlı Çatışma Hukuku"na uygun ve meşru zeminlerde sürdürüldüğünü ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.