SON DAKİKA
Hava Durumu

Groysman: Kırım’daki deniz üslerinde Ukrayna bayrağı yeniden dalgalanacak

Başbakan Groysman, Ukraynalıları Ukrayna filosunun 100. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle kutladı.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2018 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2018 15:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Groysman: Kırım’daki deniz üslerinde Ukrayna bayrağı yeniden dalgalanacak

Ukrayna'da bugün, Karadeniz Filosu gemilerinin Ukrayna Halk Cumhuriyetinin buyruğu altına girmesinin işareti olarak Ukrayna bayraklarının gönderi çekilmesinin 100. yıl dönümü kaydediliyor.

29 Nisan 1918 yılında Ukrayna’nın mavi-sarı bayrakları, 1918 yılının Ocak ayında Ukrayna ordusunun Bolşeviklere karşı Odessa’da yaptığı savaşta kullanılan “Pamyat Merkuriya” (Merkür anısı) gemisinin gönderine çekildi. Bu, Kiev Knezliği döneminde var olan Ukrayna filosunun yeniden doğuşu oldu.

Ukrayna filosunun 100. yıl dönümü vesilesiyle mesaj yayınlayan Ukrayna Başbakanı Volodımır Groysman, Ukrayna bayrağının 1918 yılında olduğu gibi Ukrayna’ya bağlı Kırım’da yeniden göndere çekileceğini kaydetti.

Bağımsız ve egemen devlet olarak Ukrayna’nın her zaman kendi deniz kuvvetleri ve deniz geleneklerine sahip bir deniz gücü olacağını kaydeden Groysman Ukrayna filosunun Rusya Federasyonu’nun Kırım’ı işgal operasyonu sırasında büyük kayıplar verdiğini belirterek, “Rusya Federasyonu yönetiminin en üst düzeyinde hazırlanan bu sinsi saldırı, Avrupa’nın yeni tarihinde 1939'da Nazi birliklerinin Polonya'ya sinsi saldırısına benziyor. Psikolojik baskı, şantaj, infaz tehdidleri, Ukraynalı subayların kaçırılması ve ailelerinin korkutulması, gemilerimizin ve birliklerimizin engellenmesi, yarımadada askeri birliklerimize saldırılar... Bunlar, devletimize meydan okuyan terörist devletin yöntemlerinin sadece bır kısmı. Kırım krizinin bir sonucu olarak, Ukrayna filosu bir dizi gemiyi, büyük deniz üslerini ve altyapısını kaybetti.” dedi.

Rusların baskısına rağmen Ukrayna halkına ettiği yemine sadık kalan Ukraynalı denizcilerin kahramanlığına işaret eden Groysman mesajında, “O sıkıntılı günlerde, bütün ülke Ukraynalı denizcilerin, özellikle Sivastopol’de de silahlı Rus sabotajcılar ve ayrılıkçı militanların karşısında Ukrayna milli marşını okuyan öğrencilerin kahramanlığını gördü. Bu sembolik bir olay. Genç nesillerin onuru, cesareti ve sadakati yarının Ukrayna Donanması'nın garantisidir. Bugün Deniz Kuvvetleri askerleri yeminini yerine getirerek terörle mücadele operasyonunun yürütüldüğü bölgelerde onurlu bir şekilde ülkemizi saldırgandan koruyor. Gelecekte Ukrayna bayrağının, bizim Kırım'da ve geçici olarak erişilemeyen deniz üslerimizde 1918’de olduğu gibi yeniden göndere çekileceğinden eminim.” ifadelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.