SON DAKİKA
Hava Durumu

Irak istihbaratı, DEAŞ lideri Bağdadi'nin yaşadığını açıkladı

DEAŞ terör örgütü lideri Ebu Bekir Bağdadi'nin yaşadığı ve tedavi gördüğü açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 18:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Irak istihbaratı, DEAŞ lideri Bağdadi'nin yaşadığını açıkladı

Irak İçişleri Bakanlığına bağlı olan İstihbarat ve Terörle Mücadele Biriminin Başkanı Ebu Ali el-Basri, terör örgütü DEAŞ’ın ele başı Ebu Bekir Bağdadi’nin halen hayatta olduğunu açıkladı. El-Basri, Bağdadi’nin Suriye’deki bir sahra hastanesinde tedavi gördüğünü söyledi.

El-Basri, Irak’taki Es-Sabah gazetesine bugün 12 Şubat'ta yaptığı açıklamada, "Terör örgütünün içindeki kaynaklardan elde ettiğimiz reddedilemez bilgi ve belgelere göre Bağdadi hala hayatta ve saklanıyor" diye konuştu.

 

Yardım almadan yürüyemiyor

Bağdadi’nin yaralı olduğunu belirten Iraklı istihbarat yetkilisi, DEAŞ elebaşının şeker hastalığı bulunduğunu da hatırlatarak, "Vücudunda ve bacağında kırıklar  var. O, başkasından yardım almadan yürüyebilecek durumda değil" dedi.

 

Rusya vurulduğunu açıklamıştı

Rusya, Haziran ayında Rakka yakınlarında Bağdadi’ye yönelik bir hava saldırısı düzenlediğini ve muhtemelen öldüğünü bildirmişti. Ancak bu kesin olarak doğrulanamıştı. 2017 Eylül ayında ise Amerikan ordu kaynakları, Bağdadi’nin yaşadığını ve muhtemelen Suriye’nin doğusundaki Fırat Vadisi’nde saklandığını ileri sürmüştü.

 

Arananlar listesinde

Iraklı yetkililer, geçen hafta açıkladıkları aranan terörist liderler listesinde Bağdadi’ye de yer vermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.