SON DAKİKA
Hava Durumu

“Kiev, Azak Denizi'ndeki egemenliğinin korunması için dünya toplumunun desteğini almalı”

Mükremin Şahin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusunda asla duruma göre davranmadığını kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 22.07.2018 13:29
Haber Güncellenme Tarihi: 22.07.2018 14:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Kiev, Azak Denizi'ndeki egemenliğinin korunması için dünya toplumunun desteğini almalı”
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kiev’in Azak Denizi’ndeki egemenliğinin korunması için dünya toplumunun desteğini alması gerektiğini kaydetti.

Kiev’de 21 temmuz’da yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu’nun 12. toplantısına katılan Mükremin Şahin QHA’ya yaptığı açıklamada, Moskova’nın Kiev’in Azak Denizi karasularındaki konumunu zayıflatmak istediğini ancak Kremlin’in büyük ölçekli askeri operasyonlar yapmaya cesaret edemeyeceği fikrini ifade etti

Şahin, “Kremlin’in Azak Denizi üzerindeki bu saldırgan politikasına şaşırmıyorum. Hepimiz Rusya'nın kıyı şehri Mariupol’a  karşı saldırganlığını hatırlıyoruz. Ama öyle görünüyor ki, bugün Rusya Federasyonu'nun büyük ölçekli askeri operasyonlar yürütme imkanı yok. Ancak Moskova'nın Kiev'in Azak Denizi'ndeki konumunu zayıflatmaya çalıştığı da ortada. Umarım uluslararası toplumun yardımı ile Ukrayna bu denizdeki haklarını koruyabilir.” şeklinde konuştu.

Bunun yanı sıra Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusunda duruma göre hareket etmediğini ve etmeyi de düşünmediğini ifade eden Şahin, “Bildiğimiz gibi, Ramazan ayında Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte iftara katıldı. Çok yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiler ve Türk Dışişleri Bakanı, Ankara'nın Kiev'e yönelik politikasının değişmeyeceğini açıkça belirtti.” dedi.

Ukrayna Bakanı Yardımcısı Yuriy Lavrenyuk, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) sahil güvenliği şu ana kadar Azak Denizi’nde bulunan Ukrayna limanlarına ulaşmak isteyen 148 gemiyi alıkoyduğunu bildirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.