SON DAKİKA
Hava Durumu

“Kırım’daki Rus ordusu, Karadeniz için tehlike oluşturuyor”

Rusya, Kırım’da çok sayıda zırhlı araç ve kadrodan oluşan askeri birliklerini Karadeniz sınırına getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2018 13:23
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2018 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Kırım’daki Rus ordusu, Karadeniz için tehlike oluşturuyor”

Ukrayna Savunma Bakanının Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı Anatoliy Petrenko, Kırım’ın Rus işgali altında bulunduğu 4 yıl içinde yarımadada, Karadeniz bölgesini kontrolü altında tutabilecek ve sahil bölgeleri için tehlike yaratacak kadar askeri güç oluşturduğunu ifade etti.
 
Kiev’de 26 Şubat tarihinde düzenlenen “İşgal Edilen Yarımada: 4 Yıllık Direniş” konulu uluslararası forum çerçevesinde konuşma yapan Ukrayna Savunma Bakanı’nın Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı Anatoliy Petrenko, “Son 4 yıl içinde Rusya Federasyonu, yarımadanın kuzeybatısında stratejik yönde operasyonlar gerçekleştirebilecek kurumlar arası grubu oluşturdu. Bu, Rusya Federasyonu’nun Karadeniz bölgesini kontrol etmesini, Karadeniz’in doğu bölgesinde istikrarsızlığı oluşturmasını dolayısıyla hava sahasını kontrol etme ve Karadeniz bölgesinin sahil bölgeleri için tehlike yaratıyor” diye kaydetti.
 
Rusya Federasyonu’nun Kırım’da çok sayıda zırhlı araç ve kadrodan oluşan askeri birlik kurduğunu ekleyen Petrenko, “2013 yılında Rus asker sayısı yaklaşık 12 bin kişi civarındayken, günümüzde bu rakam 31 bini aşıyor, 2013 yılında Kırım’da hiç Rusya tankı yokken, bu yıl yarımadadaki tank sayısı 40’a yaklaştı” şeklinde devam etti.
 
Günümüzde Rus işgali altındaki Kırım’da 583 zırhlı araç ve 162 top sisteminin olduğu belirtildi. Bunun dışında Kırım’ın işgal edildiğinden bu yana Rusya Karadeniz Filosu’nun 2 deniz havacılığı alayına, bombardıman, saldırı uçakları ve jetlerin yer aldığı karma havacılık tümenin katıldığı ifade edildi. Kırım’da bulunan Rusya’nın askeri uçakları sayısının 22’den 113’a çıktığı vurgulandı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.