SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım idari sınırı İHA kontrolünde

Ukrayna'nın kullandığı insansız hava araçlarındaki kameralar 50 kilometrelik bölgeyi gözlemleme imkanı sağlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2018 10:59
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2018 15:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım idari sınırı İHA kontrolünde

Ukrayna sınır muhafızları, Ukrayna’nın ana kısmı ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım yarımadası arasındaki idari sınırı kontrol etmek için insansız hava araçları (İHA) kullanmaya başladı. 
 
Ukrayna Devlet Sınır Güvenlik Teşkilatının Azak-Karadeniz Bölgesi Müdürlüğü Basın Servisinden yapılan açıklamaya göre Kırım idari sınırını gözlemlemek için Ukrayna’da üretilen Spectator-M insansız hava araçları kullanılıyor. 
 
Açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde Herson sınır güvenlik ekibi, Ukrayna’da üretilen Spectator-M insansız hava araçlarıyla donatıldı. Artık sınır muhafızları, sınır rejimi kurallarına uyulup uyulmadığını karanın yanı sıra havadan da kontrol etme imkanına sahip” denildi.

169216İnsansız hava araçlarındaki kameralar, yaklaşık 2 kilometre yükseklikten 50 kilometrelik bölgeyi gözlemleme fırsatını sağlıyor.
 
Sınır Güvenlik Teşkilatı, “Şu anda Spectator-M kompleksleri sınır güvenlik ekibinin yetkisinde olan deniz sınırında ve karada, Kırım idari sınırında kullanılıyor” diye kaydedildi.
 
Daha önce Rus işgali altındaki Akyar (Sivastopol) şehrinin merkezine 3 Nisan gecesi, Ukrayna bayrağı renklerinde ve üzerinde Ukraince “Yakınız” yazılı insansız hava aracının düştüğü bildirilmişti. Polis görevlileri, İHA’nın düştüğü Nahimov meydanını yaya ve araçlara kapattı. Akyar’ın sözde yönetimi olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.