SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımlı gençler, işgalci füze birliklerinde askerlik yapacak

Rusya Savunma Bakanlığı, “genç askerlerin” stratejik füze birliklerinde askerlik yapmaya gönderileceğini ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2018 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 10.04.2018 12:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımlı gençler, işgalci füze birliklerinde askerlik yapacak

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak Rusya ordusunda askerlik yapmaya çağrılan gençlerin, Rusya’nın Stratejik Amaçlı Füze Birliklerine gönderileceği iddia edildi.
 
Rusya Savunma Bakanlığı Basın Servisinden yapılan açıklamada, “Kırım’daki askerlik çağında olan vatandaşlar, tarihte ilk kez Stratejik Amaçlı Füze Birliklerine bağlı üs ve askeri birliklerde askerlik yapacak. 2018 yılının ilkbahar kampanyası esnasında Stratejik Amaçlı Füze Birliklerinin tamamlanması için 8 binden fazla genç asker gönderilecek. Askere çağırma kampanyası esnasında 2,5 binden fazla yeni ve yardımcı asker, uzmanları hazırlayan eğitim merkezlerine gönderilecek” diye ileri sürüldü.
 
İşgalci devlet Rusya’nın Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, ayrıca 200 kişinin ekskavatör, greyder sürücüsü, sağlık görevlisi ve aşçı olarak alınacağı ifade edildi.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da başlatılan askere çağırma kampanyası çerçevesinde 2,3 bin Kırımlının askere çağrılması planlanıyor.1653861 Nisan tarihinde başlayan ilkbahar askerlik kampanyası, 15 Temmuz’a kadar devam edecek. Rusya’da toplam olarak 128 bin kişinin askere çağrılması planlanıyor.
 
Daha önce Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet göstermeye başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırımlılara, Kırımlı gençlerin işgalci Rusya Ordusu'nda askerlik yapmaya zorlanması olayları hakkında bilgilerin kendisine iletilmesi çağrısı yapmıştı. 
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 19 Aralık 2016 tarihli A/RES/71/205 sayılı “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Şehrinde (Ukrayna) İnsan Hakları Durumu" ile ilgili karar, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinin Rusya Federasyonu tarafından yasadışı olarak işgal edildiğine bağlandı ve kararda Rusya’ya uluslararası insani hukuk ve uluslararası insan haklarını koruma mekanizmalarına göre yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapıldı.Bu bağlamda Rusya Federasyonu’ndan geçici işgal altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinde ikamet eden vatandaşların askere çağrılmasının iptal edilmesi, uluslararası yükümlülüklerin yerine getirilmesinin sağlaması talep edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.