SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin, işgalci politikalarda sınır tanımıyor: Askeri birliklere Avrupa şehirlerinin adı verildi

Rusya her geçen gün işgalci politikalarına bir yenisini ekliyor. Şimdi de Rus askeri birliklerine Avrupa şehirlerinin adları verildi.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2018 17:13
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2018 17:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin, işgalci politikalarda sınır tanımıyor: Askeri birliklere Avrupa şehirlerinin adı verildi

Avrupa ülkelerinde tepki yaratan Putin’in askeri birliklerin ismini değiştirdiği kararname 1 Temmuz tarihinde imzalanarak bugün yürürlüğe girdi.

UKRAYNA ŞEHİRLERİNİN ADLARI ASKERİ BİRLİKLERE VERİLDİ

Rusya hükümetinin resmi sitesinde yayınlanan kararnameye göre Rusya’daki 6. tank alayı adı Ukrayna’daki Lvov şehri adını aldı.

163. tank alayına ise yine Ukrayna’daki Nejinsk kasabasının adı verildi. 68. tank alayı ise Ukrayna’daki Jitomir ile Almanya başkenti Berlin adlarını çağrıştırarak Jitomir-Berlin alayı oldu.

90. tank bölüğü ismi Belarus cumhuriyetindeki Vitebsk kasabasının adını aldı. 381. opçu ayı ise Polonya başkenti Varşova oldu. 400. motorize alay Transilvanya olarak değiştirildi.

STALİN'İ ÖRNEK GÖSTERDİLER

Rusya bu duruma karşı kendini Sovyet sömürgeciliğinin sembol ismi olmuş  katil Stalin'i örnek göstererek savundu. Açıklamada “Bu değişiklik İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği yöneticisi Josip Stalin tarafından 1 Ocak 1944 kararnamesinde yer alıyordu. Günümüzde bu kararname hayata geçirilerek vatanperverlik ruhunu canlı tutma amacı taşıyor” dendi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.