SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus askerlere sosyal medya ve akıllı telefon yasakları yolda

Rus ordusunda sadece tavsiye niteliği taşıyan kuralların zorunlu hale getirilmesi planlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 18:19
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 18:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus askerlere sosyal medya ve akıllı telefon yasakları yolda

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlere Odnoklassniki, Vkontakte, Facebook ve diğer sosyal paylaşım sitelerini kullanmamayı tavsiye etti.

Rus İzvestiya gazetesinin haberine göre ayrıca askerlere görevleriyle ilgili bilgileri paylaşmamaları ve cep telefonlarındaki konum belirlemeyi kapatmaları tavsiye edildi.

Şu an için sadece 'tavsiye' niteliği taşıyan kuralların zorunlu hale getirilmesini sağlayacak kanun değişiklikleri üzerinde çalışıldığı belirtildi. Söz konusu kuralların Savunma Bakanlığı tarafından 2017 yılının sonunda geliştirildiği belirtilirken, tavsiyelerin ordu birliklerine broşürler ve posterler şeklinde dağıtıldığı bildirildi.

Tavsiyelerde yabancı sitelerin yöneticilerinin yerleştirilen kişisel bilgilere tam erişime sahip olduğu, Rus askerlerinin yaptığı yayınların yabancı istihbarat kurumları tarafından analiz edildiği, herhangi bir konumla ilişkilendirilmiş fotoğraf ve videoların ‘askeri misyonu bozabileceği’ kaydedildi. Askerlere, ailelerinden de görevleri hakkında herhangi bir bilgi yaymamasını istemeleri tavsiye edildi.

Tavsiyeleri içeren değişikliklerin, “Askeri Görev ve Askerlik Hakkında” ve “Askerlik Durumu hakkında” adlı kanunlara girilmesi planlanıyor.

 

Akıllı telefonlar da yasaklanabilir

Sosyal medya kullanma yasağının yanı sıra Rus askerlerin akıllı cep telefonlarını kullanmaları da yasaklanabilir.

Rus Kommersant gazetesinin Savunma Bakanlığı’ndaki kayanağına dayandırarak verdiği habere göre, bakanlık ilkbaharda askerlerin dahili kameralar ve GPS / GLONASS navigatörlü akıllı telefonları kullanmasını yasaklayabilir.

Askerlere alternatif olarak Nokia, TeXet, Alcatel ve Samsung markalarının ucuz, SMS, takvim, alarm ve fener gibi temel fonksiyonları olan tuşlu telefonları kullanmaları önerilecek.

Bilgi sızdırılmasının önüne geçmek istediği belirten Savunma Bakanlığı, 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgali sırasında Rus askerlerinin Ukrayna’nın Kırım’daki askeri birliklerinden fotoğraf yayınlamalarını bilginin sızdırılmasıyla ilgili en bariz örnek olarak gösterip bu fotoğrafların Batı tarafından “Rus saldırganlığının”göstergesi olarak değerlendirildiğini savundu.

Bunun yanı sıra Bakanlık, Rusya’nın Suriye’deki askeri üslerine yapılan saldırı ve saldırı sonucu hasar gören uçakların fotoğraflarının yayınlanmasını da örnek gösterdi ve bu bilginin aslında gizli bilgi olduğunu belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.