SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Azak Denizi’ndeki Ukrayna varlığını tehdit ediyor

Ukraynalı askerler, Ukrayna’nın Azak Denizi’nde Nord adlı balıkçı teknesini ele geçirdiğinden dolayı Rusya’nın Ukraynalı denizcilere tehdit oluşturabileceğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2018 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2018 16:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Azak Denizi’ndeki Ukrayna varlığını tehdit ediyor

Ukrayna Terörle Mücadele Operasyonu Karargahı, Rusya’nın Azak Denizi’nde faaliyetlerini etkinleştirdiğini, bunun Ukraynalı denizciler için tehdit oluşturabileceğini açıkladı.
 
Ukrayna Terörle Mücadele Operasyonu Karargahı Basın Servisinden bugün yapılan açıklamada, “Terörle mücadele operasyonu karargahı istihbaratı, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Sahil Güvenliğinin ve Rusya Deniz Kuvvetleri Karadeniz Filosunun gemilerinin Azak Denizi’nde faaliyetlerini etkinleştirdiğini belirtiyor” denildi.
 
Rusya’nın Azak Denizi’ndeki ana gemi ve yardımcı gemilerin sayısını arttırdığını ifade eden Ukraynalı askerler, bunun Sınır Güvenlik Teşkilatı görevlilerinin 25 Mart 2018 tarihinde işgal edilen Kırım’daki limanlara yasa dışı giriş yapan Rus bayraklı bir balıkçı teknesini yakalayıp el koymasına yönelik cevabi eylemlerle alakalı olabileceği fikrini paylaştı.169142Açıklamada, “Terörle Mücadele Operasyonu Karargahı, Azak Denizi’nde balıkçılık yapan Ukraynalı denizcileri, Rusya Federasyonu tarafından provokasyon yapılabileceği konusunda uyarıyor. Bu provokasyonların sonucunda Ukraynalı balıkçı tekneleri tutuklanabilir. Terörle Mücadele Operasyonu Karargahı, Karadeniz’de de benzer provokasyonların hazırlanabileceği ihtimalinin olduğunu ifade ediyor” diye uyarı yapıldı. RUSYA'DAN “NORD GEMİSİ” TEHDİDİDaha önce Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’nın, Sınır Güvenlik Teşkilatı görevlilerinin 25 Mart tarihinde işgal edilen Kırım’daki limanlara yasa dışı giriş yapan Rus bayraklı balıkçı teknesini yakaladığı için karşılıklı tedbirde bulunacağını duyurmuştu. Bununla birlikte Zaharova, Rusya’nın nasıl tedbirler alacağını belirtmemişti. UKRAYNA, ‘NORD’ ADLI BALIKÇI TEKNESİNİ YAKALAMIŞTIHatırlanacağı üzere Ukrayna Sınır Güvenlik Teşkilatı, 25 Mart tarihinde Azak Denizinde ihlalde bulunan “Nord” isimli Rus bayraklı balıkçı teknesini yakaladı. Teknenin işgal edilen Kırım’daki limanlara yasa dışı giriş yaptığı tespit edildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Sınır Güvenlik Teşkilatı Başkan Yardımcısı Oleg Slobodyan, “Kontrol sırasında geminin işgal edilen Kırım’a giriş çıkış usulünü ihlal ettiği tespit edildi. Tüm mürettebatta, Kırım’da verilen sözde Rusya pasaportları bulunuyordu. Gemi Berdyansk limanına gönderildi” diye bildirdi. Daha sonra mahkemenin, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığının talebini kabul ederek balıkçı teknesine el koyma kararını aldığı belirtildi.169077Gemi kaptanı Vladimir Gorbenko 6 Nisan’da mahkeme kararıyla 31 Mayıs tarihine kadar tutuklandı, ama daha sonra 35 bin 240 grivna (1355 dolar) tutarında kefalet karşılığında serbest bırakıldı. Ukrayna sınırını ihlal etmekle suçlanan mürettebat üyeleri ise 7 Nisan’da para cezasına çarptırılarak serbest bırakıldı.
 
Ardından mürettebat, Rusya tarafından önce Rusya’ya daha sonra işgal altındaki Kırım’a kaçırılmaya çalışıldı. Ancak mürettebatın Ukrayna pasaportlarına sahip olmadığı için devlet sınırından geçmesine izin verilmedi.  NORD KAPTANINA KIRIM YASAĞIHerson Şehir Mahkemesi, 11 Nisan’da yapılan duruşma sırasında, geçtiğimiz günlerde kefaletle serbest bırakılan ve yeni suçlamalar yöneltilen Nord gemisinin kaptanı Vladimir Gorbenko’nun ilk taleple; soruşturma görevlisi, hakim veya savcıya gelmesi ve Rus işgali altında bulunan Kırım’a ziyaret gerçekleştirmemesi gerektiğini kararlaştırdı. İlgili karar 8 Haziran 2018 tarihine kadar geçerli. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.