SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’da Ukraynalı yarbaya cinayet suçlaması

Rusya Soruşturma Komitesi, Ukraynalı bir yarbayın, Rusya’daki “1. Kanal”ın kameramanı dahil gazeteci ve sivillerin bulunduğu bir otobüse ateş açma emri verdiğini iddia etti.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2018 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2018 15:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’da Ukraynalı yarbaya cinayet suçlaması

Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi, Ukraynalı yarbay Nikolay Malomen’e Rusya’nın “1. Kanal” (Pervıy Kanal) kameramanı Anatoliy Klyan’ın cinayetini organize etmekle ile ilgili gıyaben suçlama iletildiğini iddia etti.
 
Rusya Soruşturma Komitesi Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri “Merkez” hava komutanlığının Donetsk füze alayına bağlı tümen komutanı yarbay Nikolay Malomen’e cinayet işlenmesi ile ilgili suçlama iletildi” denildi.
 
Soruşturma Komitesi, Malomen’in 29 Haziran 2014 tarihinde askerlere Rusya’nın “1. Kanal”ın kameramanı dahil gazeteci ve sivillerin bulunduğu bir otobüse ateş açma emri verdiğini iddia etti. 164441Söz konusu olayın, askerlerin annelerinin, Rus ve Ukraynalı gazetecilerin bulunduğu otobüsün güya 30 Haziran 2014 gecesinde Ukrayna’nın doğusundaki Avdeyevka şehri ve Spartak köyü arasında bulunan A-1428 sayılı askeri üssün kontrol noktasına yaklaştığı sırada meydana geldiği savunuldu.
 
Daha önce Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden ve Ukrayna’nın doğusuna saldıran Rusya Federasyonu’nun Soruşturma Komitesinin, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri yetkililerine ve ülkenin üst düzey askeri yönetimine karşı "barış ve insanlığın güvenliğine karşı ağır suçlar işledikleri" suçlamasıyla 209 dava açtığı bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.