SON DAKİKA
Hava Durumu

“Rusya, Kırım’da ele geçirdiği filoyu onarılmış halde iade etmeli”

Ukrayna’nın eski Savunma Bakanı, Rusya’nın Ukrayna’ya ait gemileri korsanca bir şekilde ele geçirdiğini ve bunun için Lahey Mahkemesi’nde cevap vermesi gerektiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 08:52
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 09:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Rusya, Kırım’da ele geçirdiği filoyu onarılmış halde iade etmeli”

Ukrayna’nın eski Savunma Bakanı Mihail Koval, Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği Kırım’da ele geçirdiği Ukrayna filosu gemilerini onarılmış halde yani işgalden önce olduğu durumda iade etmesi gerektiğini ifade etti.
 
Devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in devlete ihanet davasının 15 Şubat tarihinde incelendiği duruşmada Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın Ukrayna’nın Rus işgali altındaki Kırım’da kalan askeri araçlarını iade etmeye hazır olduğuna ilişkin açıklamasını yorumlayan Ukrayna’nın eski Savunma Bakanı Mihail Koval, işgal edilen Kırım’da kalan gemileri teslim almayı reddetme kararının doğru bir karar olduğunu belirtti.  "Ruslar gemizierimizi parça parça etti"
 
Koval, “Lahey’de uluslararası mahkeme gibi bir kavram var. Rusya, söz konusu gemileri korsanca ele geçirdi ve Lahey mahkemesinde bunun için cevap vermeli. “Konstantik Olşanskiy” gemisinin Rusya bayrağı altında Akdenize kaç kez çıktığına bir bakın. Onlar bu geminin canını çıkardı. Ele geçirdikleri diğer gemiler ise donör oldu. Tüm gemilerimizi parça parça etti. Şimdi ise biz, kendisine saygı duymayan insanlar gibi diz çökerek bu gemileri mi alacağız? Hayır” şeklinde konuştu.164343Rusya Federasyonu’nun gemileri, ele geçirdiği andaki haliyle iade etmesi gerektiğini ifade eden Mihail Koval, “Mahkeme üzerinden ele geçirdikleri haliyle iade edecekler. Başkası olmaz” dedi.
 
Daha önce Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın Ukrayna’nın Rus işgali altındaki Kırım’da kalan askeri araçlarını iade etmeye hazır olduklarını bildirilmişti. 11 Ocak'ta Moskova’da basın mensupları ile bir araya gelen Vlarimi Putin, “Ukrayna teçhizatını teslim etme sürecini devam ettirerek Kırım’daki Ukrayna askeri gemilerini, uçaklarını, zırhlı araçlarını iade etmeye hazırız” diye konuşmuştu. Çubarov: Uluslararası mahkemede cezalandırılmaın kaçınılmazlığını hisseden haydut...
 
Putin’in söz konusu teklifini değerlendiren Kırım Tatar Milli Meclis (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, “Aşağılık ruhuyla işlediği suçlar yüzünden uluslararası mahkemeye çıkarılıp adaletli cezalandırılmanın kaçınılmazlığını şimdiden hisseden haydut, yine de Ukrayna’yı aşağılama girişimlerinden uzak duramıyor” ifadelerini kullandı.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözlerini yorumlayan Ukrayna Parlamentosu Başkan Yardımcısı Milletvekili İrina Geraşçenko, Ukrayna’nın, gemi karşılığında Kırım’ı satmayacağını ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.