SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya yanlısı terörist Golovanov, Rusya bileti için dileniyor

Malezya Hava Yolları'na ait MH-17 sefer sayılı uçağı düşüren Rus yapımı Buk-M1 hava savunma sistemini taşıyan kamyonu görüntüleyen Rusya yanlısı terörist, Rusya'ya bilet parası bulabilmek için yalvarıyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 17:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya yanlısı terörist Golovanov, Rusya bileti için dileniyor

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde 2014 yılında Malezya Hava Yolları'na ait MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesiyle ilişkin olarak yeni bilgiler geliyor. Uluslararası istihbarat topluluğu InformNapalm'de yayınlanan habere göre, Ukrayna Anayasası'nın 260'ıncı maddesinin 5'inci fıkrası dahilinde (yasa dışı silahlı örgütlenme oluşturma) Ukrayna tarafından aranan Ivan Golovanov (telsiz çağrı kodu: Joker) adlı bir militan, 17 Şubat tarihinde Rusya destekli teröristlerin işgali altındaki Donetsk bölgesinden ayrıldı.

Golovanov, Rusya yanlısı teröristlerin bölgede yürüttüğü askeri faaliyetlerde aktif olarak yer aldı ve sosyal medyadaki gruplarda propaganda çalışmalarının da yöneticisi konumundaydı. Astrahan'da doğan Golovanov, uzun yıllar Ukrayna'nın Donbas bölgesinde yaşadı. Rusya yanlısı militan, 16 Şubat tarihinde sosyal medya platformu VKontakte'deki kişisel hesabı üzerinden Rusya'ya gideceğini duyurdu.

Söz konusu sosyal medya hesabındaki paylaşımlarında Golovanov, adeta bölgedeki yasa dışı faaliyetlerinin bir portresini çiziyor.  Askeri araçların yanında poz verdiği görülen Golovanov'un, çeşitli tipteki silahlarla da verdiği pek çok fotoğraf bulunuyor.

Yine Golovanov'un paylaştığı ve bir masanın üzerinde bulunan çok sayıdaki nakit paranın fotoğrafı da, "Rus dünyası" için gerçekleştirdiği terörist eylemlerinden dolayı aldığı ücreti gözler önüne seriyor.

İronik bir şekilde Golovanov, içinde bulunduğumuz 2018 yılında Rusya'ya gitmek üzere bilet satın almak için paraya ihtiyacı duyduğu ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeterli parası bulunmadığı yönünde "dokunaklı" bir video paylaştı. 

Golovanov ilk kez 2015 yılında YouTube'daki bir video vasıtasıyla InformNapalm gönüllülerinin dikkatini çekse de, "Joker"in asıl merak uyandıran olayı, karakteristik mavi çizgilere sahip Volvo FH-13 model bir kamyonun bulunduğu bir videoya ilişkindi. Söz konusu kamyon daha önce, 2014 yılında Malezya Hava Yolları'na ait MH-17 sefer sayılı Boeing 777 tipi uçağı düşüren Rus yapımı Buk-M1 hava savunma sistemini taşırken görüntülenmişti. 

Ukrayna'nın doğusunda pek çok terör olayına karışmış olan Golovanov, bu ayın başından beri düzenli olarak paraya ihtiyacı olduğunu anlattığı videolar paylaştı. "Joker" bu videolarda sık sık, aylık olarak kazandığı 5 bin rublenin Rusya yanlısı teröristlerin sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) ismini verdiği bölgede yaşamak için yeterli olmadığını belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.