SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, yeni silahlarını Suriye'de sivil halk üzerinde deniyor

Sahadan elde edilen yeni görüntüler, Rusya'nın yeni geliştirdiği silah ve ekipmanları Suriye halkı üzerinde nasıl denediğini ortaya koyuyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 15:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, yeni silahlarını Suriye'de sivil halk üzerinde deniyor

Rusya, Esed rejimini ayakta tutabilmek maksadıyla Suriye İç Savaşı'na dahil olduğu ilk günden bu yana sivil halka yönelik acımasız hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor. Bugün, 22 Şubat'ta sahadan elde edilen yeni görüntüler, Rusya'nın yeni geliştirdiği silah ve ekipmanları Suriye halkı üzerinde nasıl denediğini ortaya koyuyor.

Sosyal medyada yer bulan bir videoda, Rusya'nın 5'inci nesil yeni Sukhoi Su-57 (T-50 Pak-Fa) tipi iki savaş uçağı, Suriye semalarında görüntüleniyor. Prototip durumda olduğu değerlendirilen iki savaş uçağı hayalet özellikli, tek kişilik, çift motorlu jet avcı uçağı olarak geliştirilen Sukhoi Su-57'lerin sahada test edildiğini gösteriyor.

Söz konusu savaş uçağının geliştirilmesi, Rusya'nın propagandasının aksine hem maliyeti açısından, hem de hayalet özelliğinin zayıflığının tespiti nedeniyle uzun bir süre tartışma konusu olmuştu. Yine uçağın geliştirilmesi için Rusya, Hindistan ile bir dönem iş birliği yürütmüş fakat Rusların başta kaynak kodlarını paylaşmaması gibi bir dizi sorun nedeniyle Hint tarafınının projeden çekilmeyi düşündüğü aktarılmıştı.

Öte yandan Rusya'nın sahada denemek maksadıyla bu uçakları Suriye'ye göndermiş olması, 1936 - 1939 yılları arasında meydana gelen İspanya İç Savaşı esnasında General Franco'ya destek için yeni geliştirdiği savaş uçaklarını İspanya'ya Condor Legion (Akbaba Lejyonu) adı altında gönderen Nazi Almanyası'nı hatırlatıyor.

Nazi Almanyası bu dönemde yeni kurulan hava kuvvetleri için geliştirdiği Heinkel He-51, Messerschmitt Bf-109, Junkers Ju-86 gibi bombardıman ve avcı uçaklarını İspanya'ya göndererek, bizzat savaş ortamında test etme imkanı bulmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.