SON DAKİKA
Hava Durumu

Suriye Devlet Televizyonu:"Rejim güçleri birkaç saate Afrin'e girecek"

Reuters'ın Suriye devlet televizyonuna dayandırdığı habere göre, Esad rejimine bağlı güçler birkaç saat içinde Afrin'e girecek.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2018 11:57
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 22:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Suriye Devlet Televizyonu:"Rejim güçleri birkaç saate Afrin'e girecek"

Suriye devlet televizyonu, Esed'e bağlı rejim güçlerinin birkaç saat içerisinde Afrin'e gireceğini iddia etti.

Rejim ajansı Sana ise Afrin'e giden rejim güçlerini "halk güçleri" olarak adlandırdı. Sana'nın haberine göre Suriye Ordusu'na bağlı olarak hareket edecek "halk güçleri" Afrin'in 4 farklı noktasında konuşlanacak.

 

Terör örgütü sıkıştı,pazarlığa başladı

Anadolu Ajansı'nın haberine göre ise Afrin'de TSK ve ÖSO'nun kuzey, batı, kuzeybatı, güneybatı ve doğu yönlerinde 70'ten fazla noktayı ele geçirmesi üzerine terör örgütü PYD/PKK sıkıştı. Bunun üzerine örgüt, kendini korumaya alabilmek için Esad rejimiyle müzakere trafiğini yoğunlaştırdı. Geçen hafta içinde, İran destekli Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Mayadin televizyon kanalı, PYD/PKK'nın Afrin'i Esad rejimine devretmesi için ilk görüşmeyi yaptıklarını öne sürmüştü.

AA'nın haberine göre Halep'in kuzeyindeki Şehba kasabasında bir araya gelen terör örgütü PYD/PKK ile Esad rejimi arasındaki toplantıda uzlaşma sağlanamadı. 

Esad rejimi, Afrin'deki tüm PYD/PKK üyesi teröristlerin silahlarını bırakarak teslim olması şartı koşarken, örgütün bunu kabul etmediği, görüşmelerin sürdüğü iddia edildi. 

Habertürk'ten Çetiner Çetin'in verdiği bilgiye göre bu akşam (18 Şubat) 18.00 itibariyle Esed kuvvetlerinin Afrin'e giriş yapacağı tahmin ediliyor. Hafta içinde 52 noktaya, bugün ve yarın 4 noktaya rejime bağlı güçlerin konuşlandırılması bekleniyor. Esed rejiminin Afrin'e giriş için YPG'ye ağır silahlarını rejim kuvvetlerine devretmesini şart koştuğu da belirtiliyor.

 

Menbiç modeli iddiası

Esad rejimi, Fırat Kalkanı Harekatı sırasında da Bab ilçesinin batısında TSK ve ÖSO ile PYD/PKK arasında yaşanan çatışmalarda terör örgütüne yardımcı olmuştu. Türkiye'nin Menbiç'e yönelik operasyon ihtimaline karşı, Esad rejimi, Menbiç'in batısında Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine sınır hatta asker konuşlandırmıştı. 

Anadolu Ajansı muhabirine bilgi veren yerel kaynaklar, Afrin'de terör örgütünün silah bırakmak istemediği gibi, yönetimi de rejime devretmek istemediğini, bunun üzerine Menbiç modelinin müzakere edilmeye başlandığını ifade etti. PYD/PKK ve Esad rejiminin uzlaştığı iddia edilen Menbiç modeline göre, rejim, Afrin'e temsili sayıda askeri unsur sevk edecek. Rejim askerleri, Zeytin Dalı Harekatı'yla cephe durumundaki bölgelere yerleşecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.