SON DAKİKA
Hava Durumu

Terör örgütü Menbiç’te sahte Türkmen derneği kurdu

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammed Vecih Cuma, YPG/PKK'nın Menbiç'te kurduğu sahte Türkmen derneği hakkında konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2018 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2018 17:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Terör örgütü Menbiç’te sahte Türkmen derneği kurdu

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammed Vecih Cuma, terör örgütü YPG/PKK Suriye'nin kuzeyinde işgal ettiği Menbiç'teki son durumu ve örgütün "Türkmen Derneği" adı altında sosyal medya üzerinde yaptığı kara propagandayı değerlendirdi.

Terör örgütü YPG/PKK'nın sosyal medya üzerinden "Türkmen Derneği" adı altında bir video paylaştığını ve bu kişilerin Türkmenlerle bir ilişkisi olmadığını kaydeden Cuma, "Bu derneğin Türkmenlerle bir alakası yoktur. Hain bir girişimdir. Kendilerinin kirli oyunlarının bir parçasıdır. İnsanlara ve medyaya böyle bir şey yansıtmak istiyorlar. Ama başarılı olamıyorlar çünkü insanlar onlardan nefret ediyor." ifadelerini kullandı.

 

“TÜRKMENLER BÖYLE BİR KIYAFET GİYMEZLER”

Cuma, söz konusu derneğin internet üzerinden yayımladığı görüntülerde, üzerlerinde Kandil'deki teröristlere ait kıyafetler olduğuna dikkat çekerek, "Türkmenler böyle bir kıyafet giymezler. Tarihse biz tarihiz, gelenekse biz geleneğiz. Onlar bizim insanlarımız değiller. Kullanılan müzik bizim müziğimiz değil, biz kendi müziğimizi de çok iyi biliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu tür kara propagandaların daha önce de yapıldığına hatırlatan Cuma, şunları kaydetti: "Kendilerine inanan batılı medyaya, örgütü destekleyen ABD'lilere ve diğerlerine karşı algı yaratmak için böyle şeyler yapıyorlar. Ama kesinlikle, Menbiç nezdinde bu işler artık geçerli değil. İnsanlar artık bunların ne olduklarını ve gerçek yüzlerini biliyor. Bunlardan bir an önce kurtulmak istiyorlar. En başta da ben istiyorum. Bir an önce evime dönmek istiyorum."

 

“MENBİÇLİLER DÖRT GÖZLE TÜRK ORDUSUNU BEKLİYOR”

Cuma, terör örgütü PYD/PKK'nın şu anda Menbiçlilerin evlerini gasbettiğini aktararak, "Şu anda PKK'lı maskeli insanlar benim evimde, babamın evinde ve kardeşimin evinde oturuyor. Bu maskeli teröristlerin ne Arapça ne de Türkçeleri var ve o bölgede birçok yeri gasbettiler." diye kaydetti.

Son günlerde terör örgütünün, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) içinde akrabası olan insanlara da evlerini ellerinden alacaklarını söylediğini belirten Cuma, örgütün Türkiye'de yaşayanların da evlerini işgal edeceği uyarısında bulundu.

Cuma, Menbiç'te şu anda terör örgütü PYD/PKK'nın halktan haraç aldığını ve insanların örgütü istemediğinin altını çizerek, "Menbiç'te genel durum hiç iyi değil, İnsanlar çok kötü şartlar altında yaşıyorlar. Ama aynı zamanda da insanların artık bir umudu var. ÖSO ve TSK'yı bekliyorlar. Çünkü Cerablus, Azez, El- Bab ve Afrin örneğini gördükten sonra kendi ilçelerini kendilerinin yönetmek istediklerini söylüyorlar. Kandil'den ya da dünyanın herhangi bir tarafından gelen insanların kendilerini yönetmelerini istemiyorlar çünkü bunlar silahla yönetiyor." ifadelerini kullandı.

Terör örgütü PYD/PKK'nın halkın ticaret yapmasına izin vermediğini ve "vergi" adı altında seyahatlerden haraç aldığını bildiren Cuma, "Menbiç'teki Türkmenler ve Araplar Türkiye'yi dört gözle bekliyor. 'TSK ve ÖSO gelsin bizi bu çetelerden, teröristlerden kurtarsın' diyorlar. Bize her gün bu anlamda birçok mesaj ve yazı geliyor." ifadelerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.