SON DAKİKA
Hava Durumu

Terörle mücadele operasyonu sona erdi, Birleşmiş Güçler Operasyonu başladı

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde 2014 yılından beri süren terörle mücadele operasyonu sona erdi.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2018 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2018 12:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Terörle mücadele operasyonu sona erdi, Birleşmiş Güçler Operasyonu başladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde Birleşmiş Güçler operasyonunun başlaması ile ilgili talimatı imzaladı.

CUMHURBAŞKANI CANLI YAYINDA İMZALADI

Cumhurbaşkanı Poroşenko söz konusu talimatı, terörle mücadele operasyonu formatının yerini Birleşmiş Güçler operasyonuna bırakmasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısı esnasında canlı yayında imzaladı. 
 
Petro Poroşenko, “Terörle mücadele operasyonu son erdi. Salonda bulunan yöneticilerden Birleşmiş Güçler operasyonunun uygulanması için gereken ne varsa yapmalarını talep ediyorum” diye kaydetti.

DONBAS’IN YENİDEN ENTEGRASYONU YASASI ÖNGÖRÜYOR

Terörle mücadele operasyonu formatının Birleşmiş Güçler operasyonuyla değiştirilmesi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından 20 Şubat tarihinde imzalanan Donbas’ın yeniden entegrasyonu ile ilgili yasada öngörülüyor. Bundan böyle, Ukrayna’nın doğusunda askeri eylemlerin sürdüğü bölgede durumun çözülmesine ilişkin yetki, terörle mücadele operasyonu karargahı yerine Birleşmiş (Güçler) Operatif Karargahı'na devrediliyor. 

KOLLUK KUVVETLERİNE ÖZEL YETKİ

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin yani sıra Donetsk ile Lugansk bölgelerinde bulunan tüm kolluk kuvvetleri organları (İçişleri Bakanlığı, Ulusal Polis) Birleşmiş Güçler operasyonu kapsamında bulunuyor. Ayrıca güvenlik organlarına bir dizi özel yetki sağlanıyor. Böylece Ukraynalı askerler ve kolluk kuvvetleri görevlileri, acil durumlarda ihlalcilere karşı silah ve özel araçlar kullanabiliyor.
 
Bunun dışında yasaya göre Birleşmiş Güçler Komutanı, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve savunma güçler için öngörülmemiş durumlara dair planların hazırlanması ve asker sevkiyatına da katılıyor. Bunun dışında komutanın, Birleşmiş Güçlerin görevlerini yerine getirip getirmemesi, gidişat ve ordu hazırlığı hakkında doğrudan Cumhurbaşkanına rapor verme yetkisi var.

KOMUTANLIĞA SERGEY NAYEV ATANDI

Petro Poroşenko, 16 Mart 2018 tarihinde Birleşmiş (Güçler) Operatif Karargah Komutanlığı görevine Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Sergey Nayev’i atadı. 
 
Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde terörle mücadele operasyonu, bölgede çalışmaların başladığı Nisan 2014’ten beri sürdürülüyordu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.